Samsung Galaxy Watch Ultra teszt

Tovább a Samsung Galaxy Watch Ultra készülékre

Samsung_Galaxy_Watch_Ultra

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 8.65

Tudás: 8.26

Minőség: 8.70

Értékelés: 8.54 | Szavazatok: 23

Szavazzon Ön is!

Bár drága, a nagymértékben személyre szabható Samsung Galaxy Watch Ultra megnövelt tartósságot, valóban kiváló nyomkövetési képességeket és mesterséges intelligencia-alapú ajánlásokat kínál, amelyekre a  komoly sportolóknak és a kalandoroknak szüksége van.

Design

Az „Ultra” koncepció először az Apple-től jött, és Samsung ezt lemásolta. Az óraszíjtól kezdve az akciógomb narancsszínű megjelenéséig, a szirénán és az éjszakai módon át – mindezek egyértelműen az Apple-től inspirálódtak. A Samsung viszont eredeti volt az órának a dizájnjával. Az ún. „squircle” (square + circle) dizájn valójában a Samsung Gear Sport inspirációját követi. A kör alakú dizájnt azért is tartották meg, mert különben teljesen át kellett volna tervezni az óra szoftverét az új Ultrához.

A Galaxy Watch Ultra csak 47 mm-es méretben kapható LTE-kapcsolattal (nem létezik csak Wi-Fi-s modell). Színek tekintetében választhatsz titánszürke, titánezüst vagy titánfehér között, mindegyik esetében a lünetta színe/rovátkolása is változik. A hozzá tartozó szilikon (Marine), légáteresztő anyagból készült (Trail), és hagyományos gumi szíj (Peakform) közül választhatsz külföldön, itthon a vízi szíj névre hallgatót adja a Samsung mellé. A Marine sötétszürke, narancssárga vagy fehér változatban elérhető, míg a másik kettő csak sötétszürkében kapható. A teszteléshez egy titánszürke órát kaptam sötétszürke Marine szíjjal. Az óra kerete és a titán lemez, amelyre a kijelző épül, igazán jó ötlet. Elegáns és feltűnő, amely nem próbál meg diszkrét lenni. Narancssárgában még nagyobbat ütne. 

20241113_145103

A szíjakat egy kattintással rögzítheted és leveheted. Egyszerűen nyomd be az új szíjat, amíg nem hallod a kattanást, vagy vedd le egy gombbal, amely az óra alján található. A szíjak csatlakoztatása olyan könnyű volt, mint hirdetik, hibátlan. Fontos megjegyezni, hogy a régebbi Galaxy Watch szíjak nem illeszkednek ehhez a modellhez, viszont sokkal egyszerűbb a csere, mint az összes többi Watch esetében. 

A Marine és Trail szíjak szellőző résekkel rendelkeznek, amelyek még nagyobbnak mutatják magukat és az órát is. Őszintén szólva, ha saját részre venném, gyorsan a dobozba kerülne a szíj a robosztussága és a kialakítás miatt, férjemmel együtt sokkal jobban szeretjük kényelem és praktikum, villámgyors állíthatóság miatt a tépőzáras utólagos megoldásokat, de ez egyéni preferencia. 

A Galaxy Watch Ultra 60 grammot nyom és 12 mm vastag. Bár az Apple Watch Ultra 2 nagyobb, 49 mm-es kijelzővel rendelkezik, valamivel nehezebb (61 gramm), és vastagabb (14,5 mm), a Galaxy Watch Ultra mégis több helyet foglal a csuklómon, mivel a kör alakú kijelző körül négyzetes formájú keret található, valamint a szíjakon lévő légáteresztő rések miatt is optikailag sokkal robosztusabb.

20241113_145154

Ez egy nagy óra, de kényelmes viselni, kivéve, ha kisebb hölgy vagy, ez esetben szinte kizárt. Ha kisebbre vágysz, a Galaxy Watch7 40 mm-es és 44 mm-es változatokban érhető el. Mindkét Watch7 modell vékonyabb (9,8 mm) és könnyebb (28 g a 40 mm-es és 34 g a 44 mm-es változat), nem meglepő módon. 

A Samsung úgy tervezte a Galaxy Watch Ultra órát, hogy bírja a kalandokat, így számos technikai előnnyel rendelkezik a Galaxy Watch7-hez képest. Például a Watch Ultra titánium házat használ alumínium helyett, és 10ATM vízállósági besorolást kapott, szemben az 5ATM-es Watch7-tel. A Samsung szerint a Watch Ultra extrém magasságokat is kibír, akár 500 méterrel a tengerszint alatt vagy akár 9.000 méterrel a tengerszint felett, ezt azonban sajnos nem volt lehetőségünk letesztelni. 

Mindkét óra ellenáll a por és a víz hatásainak az IP68 besorolásnak köszönhetően. Emellett megfelelnek a MIL-STD-810H katonai szabványnak, ami azt jelenti, hogy képesek elviselni szélsőséges hőmérséklet-ingadozásokat, homokfúvást és egyéb környezeti hatásokat, például rázkódást és ütéseket. A Samsung állítása szerint mindkét modell -20 és +55 Celsius fok között működőképes. Összehasonlításképpen, a Samsung előző strapabíró okosórája, a Galaxy Watch5 Pro, titánium házzal és ugyanilyen katonai szabvánnyal rendelkezett, de csak 5ATM vízállósággal és nem volt extrém magasságokra hitelesítve.

A Watch Ultra 10ATM besorolása inkább a víznyomásra vonatkozik, és a meghatározott mélységi besorolás csak legfeljebb 10 percre érvényes. Sekély vízben azonban sem az édesvíz, sem a sós víz nem jelent gondot, így például sznorkelezésre kiválóan alkalmas. Természetesen úszásra is használható, bár erre a Watch7 is ugyanúgy megfelel.

20241113_145243

A Watch Ultra megnövelt strapabírósága kétségtelenül sokkal alkalmasabbá teszi a különböző kalandsportokra, például mászásra, túrázásra és hegyi kerékpározásra, de a megnövelt vízállósági besorolása gyakorlati szempontból nem jelent nagy előnyt. 

Annak ellenére, hogy a Galaxy Watch Ultra hasonló mélységi képességekre van besorolva, mint az Apple Watch Ultra 2, valójában nem alkalmas olyan dolgokra, mint a vízisí és igen, a búvárkodás. A Samsung saját szavai a sajtóközleményből: "A Galaxy Watch Ultra vízálló, IP68-as besorolása a laboratóriumi tesztkörülmények alapján legfeljebb 1,5 méteres édesvízben 30 percig merülve használható. Nem alkalmas nagynyomású vízi tevékenységekre és búvárkodásra." 

Ha figyelembe vesszük, hogy a Samsung honlapján felbukkanó első Galaxy Watch Ultra kép a vízben bugyborékoló óra, a korlátot komoly hiányosságnak mondanám. Persze, ha csak úszni mész egy kicsit a medencében vagy a tengerben, a Galaxy Watch Ultra nyomon tudja követni az edzést. De sok okosóra ugyanezt kategóriákkal olcsóbban is tudja. 

Az Apple kalandsportokra tervezett órája ugyanazt a katonai felszerelési tanúsítványt és magassági tartományt kínálja, ám sokkal alkalmasabb vízi tevékenységekre a jobb WR100 víznyomás-besorolásnak és az EN13319 tanúsítványnak köszönhetően (ez a búvárkellékek nemzetközi szabványa). Az Apple Watch Ultra 2-vel bátran merülhetsz vagy jet-skizhetsz, sőt, még búvárkomputert is tartalmaz a víz alatti időtöltéshez.

Első lépések

Az óra bekapcsolásához és a beállítás elindításához nyomva kell tartani a bekapcsológombot. Ha Samsung telefonod van, egy felugró ablak automatikusan felajánlja az óra párosítását. Más esetben a telefon Bluetooth menüjében lehet párosítani az órát. Minden esetben be kell jelentkezned a Samsung Galaxy Wearable alkalmazásba a fiókoddal.

A Wearable app segít csatlakozni az otthoni Wi-Fi hálózathoz és beállítani az LTE szolgáltatást. A beállítási folyamat gyors. Számos feltétel elfogadására és különböző engedélyek jóváhagyására van szükség. Ezután megadhatod, hogy melyik csuklódon szeretnéd viselni az órát, a gombok preferált irányát, valamint a Gyorsgomb funkcióját. Az alkalmazás végigvezet a vezérlési lehetőségeken és a különböző funkciókon.

Screenshot_20241102_143755_Galaxy Watch7 Manager

Az oldalsó felső (home) gomb megnyomása visszavisz a fő óraszámlapra, bárhol is vagy épp az órán. Kétszeri megnyomásával az utoljára használt alkalmazás nyílik meg, rövid nyomva tartással pedig a Samsung digitális asszisztense, Bixby hívható elő. Öt másodpercig nyomva tartva a gombot, a segélyhívás indítható. Az alsó gomb visszalép egy képernyőt. Sajnos jobban nem programozható, kár ezért a kihagyott ziccerért.

Screenshot_20241113_225904_Belltsok

Egy észrevehető változás, hogy míg a korábbi órákon (legalábbis az otthoni Watch4-einken) a jobb felső gombot arra állítottuk be, hogy a telefont azonnal keresse és egy bökésre csörgesse meg az óra azt, ez egy görgetéssel hosszabb a Watch Ultrán és a Watch7-en, mivel ezt már a Samsung Finddal teszi a rendszer. Meg kell nyitni a Samsung Find appot, majd kapunk egy listát, hogy mit keresünk a saját Samsungjaink közül, ezután rábökve előjön a térkép - ez idő a netes kapcsolat miatt - és csak ezután tudunk csörgetni. Leírva nem sok, de időben hosszabb, mint korábban volt. 

Az óra érintőképernyőjén is lehet irányítani az eszközt. A képernyő tetejéről lefelé húzva a testreszabható Gyorspanel (alias redőny) jelenik meg, ahol a „Ne zavarjanak” mód és az energiatakarékos opció található többek között. A főképernyőn alulról felfelé simítva az alkalmazásokhoz, jobbra húzva az értesítésekhez, balra pedig egy testreszabható widget listához férsz hozzá, amelyen naptár, fitnesz statisztikák és időjárás csempék helyezhetők el.

Screenshot_20241102_143800_Galaxy Watch7 Manager

Újdonság ebben a generációban, hogy gesztusokat is használhatsz, például az ujjak kétszeri összeérintését, az öklöd összezárását vagy a csuklód forgatását a képek készítéséhez vagy a hívások fogadásához. Ehhez is részletes útmutató és betanítás is jár.

A csempéket, alkalmazásokat és óralapokat többnyire magáról az eszközről is testreszabhatod, de a Galaxy Wearable alkalmazáson keresztül is. A Samsung Health alkalmazásra is szükséged lesz, hogy további részleteket láss a mért értékekről, például a pulzusról, az alvásról és a lépésekről, valamint a Samsung Health Monitor alkalmazásra az EKG és alvási apnoéval kapcsolatos adatokhoz. 

Nem szeretem, hogy három különböző alkalmazásra van szükség az óra teljes kihasználásához, de az Apple-nél is hasonló a helyzet, valamint a Pixel Watch 2 több fejlett opcióját csak havi előfizetéssel érheted el, szóval nem is rossz ez így.

Specifikációk, funkciók

A Galaxy Watch Ultra egy 1,5 hüvelykes, 480×480 pixel felbontású Super AMOLED kijelzővel rendelkezik, amely a 3000 nit (!) fényerejének köszönhetően még közvetlen napfényben is jól látható. Ez a fényerő megegyezik az Apple Watch Ultra 2-vel, és túlszárnyalja a Galaxy Watch7 2000 nites fényerejét.

A Watch Ultra ugyanazzal a 3 nm-es Exynos W1000 processzorral, 2 GB memóriával és 32 GB tárhellyel felszerelt, mint a Watch7. Google Wear OS 5 rendszert futtat Samsung One UI 6 felülettel, amelyek egy generációval újabbak a Galaxy Watch 6-ban találhatónál. A Wear OS 5 teljesítmény- és hatékonysági fejlesztéseket hoz, míg a One UI 6 további opciókat kínál fotószerkesztésre, fordításra és widgetekre. A Watch Ultra LTE kapcsolattal, Wi-Fi-vel, Bluetooth 5.3-mal és NFC-vel is rendelkezik a mobilfizetésekhez.

20241113_145311

Az operációs rendszer gyors, sima, hibátlan. A Galaxy Watch 4-ről váltottam a teszt idejére, és ég és föld a különbség, pedig azzal sem volt igazán problémám. Az Ultrával viszont sokkal zökkenőmentesebb élményt szereztem. Könnyedén válthatok módokat, indíthatok időzítőket, fizethetek, cserélhetek óraszámlapokat – minden simán, egy pillanatnyi gondolkodás nélkül megy.

Ezen kívül több fejlesztése is megegyezik a Watch7-tel a Samsung korábbi modelljeihez képest. Például kétsávos GPS-t használ, amely pontosabb helymeghatározást tesz lehetővé magas épületek és fák közelében. Ezenkívül FDA jóváhagyással rendelkezik alvási apnoe felismerésére, valamint fejlett glikációs végtermékek (AGEs) indexének nyomon követésére, ami részletesebb képet ad az anyagcseréről.

A Galaxy AI segítségével a Watch Ultra az összes fitnesz- és alvásadatot egy holisztikus Energia Pontszámmá (0–100 skálán) sűríti. A Galaxy AI ezután tippeket ad, amelyek segítenek javítani a pontszámot és jobban érezni magad. A pontszámhoz mérik az alvás mennyiségét, vér oxigénszintjét, szívritmust, légzésszámot, bőrhőmérsékletet és alvási szakaszokat. Horkolás észleléshez a Samsung telefonodat közel kell tartanod magadhoz alvás közben. Ha egy meghatározott útvonalon futsz vagy biciklizel rendszeresen, a Watch Ultra képes megtanulni a sportolási mintádat, így később saját magaddal versenyezhetsz.

Screenshot_20241108_135728_Galaxy Watch7 Manager

Már a Watch6 is kiváló egészségügyi és fitneszkövetéssel rendelkezett, és a Galaxy Watch Ultra átveszi a szenzorait és képességeit. Beépített gyorsulásmérő, barométer, véroxigénszint szenzor, giroszkóp, pulzusmérő, lépésszámláló és hőmérséklet-érzékelő található benne. A Watch Ultra automatikusan vagy manuálisan nyomon követi számos edzést, és személyre szabható célzott pulzuszónákat is beállíthatsz. Ezenkívül EKG-t is készíthetsz az órával, és testösszetételi adatokat mérhetsz, például testzsírszázalékot és testtömegindexet (BMI), mint egy okosmérleg.

A Watch Ultra a Watch7-hez képest további fejlesztéseket kínál, mint például a testreszabható Gyorsgomb és egy 85 decibeles sziréna. 13 LED-del és fejlettebb BioActive szenzorral rendelkezik a pontosabb pulzusmérés és alváskövetés érdekében. Képes triatlon követésére és kiszámítja a maximális kerékpáros teljesítményedet (Funkcionális Teljesítmény Küszöb) is, ha a telefonodat összepárosítod a kerékpárod teljesítménymérőjével. Ez mondjuk a Watch7 tesztünkön csúfosan megbukott. 

Screenshot_20241110_090100_digitalmodular

Az Apple Watch Ultra 2 is rendelkezik testreszabható gombbal, az úgynevezett Action Buttonnal, és kissé hangosabb, 86 decibeles szirénával, de nem képes horkolást, alvási apnoét vagy AGEs-t érzékelni. 

Screenshot_20241113_225928_WatchSiren

Más Wear OS versenytársak nem ilyen fejlettek. A OnePlus Watch 2 nem támogat EKG-t, bőrhőmérséklet mérést, esésérzékelést vagy menstruációs ciklus követést. A Google Pixel Watch 2 nem teszi lehetővé a vér oxigénszintjének (SpO2) igény szerinti mérését. Egyik sem méri a testösszetételi adatokat, nem érzékeli a horkolást, alvási apnoét, és nem követi az AGE mutatókat.

Mint a többi Wear OS óra, a Samsung Galaxy Watch Ultra is csak Android telefonokkal kompatibilis, így ha iPhone-od van, nem tudod használni. Pontosabban, a Watch Ultra Android 11-et vagy annál újabb verziót futtató Android telefonokkal működik, bár néhány fejlettebb funkció, mint a horkolásérzékelés és az AI alapú elemzések, Samsung telefonhoz kötött. A OnePlus Watch 2 és Pixel Watch 2 nem korlátoz annyi funkciót az elsődleges gyártói telefonokra.

Screenshot_20241110_142911_Samsung Health

A tesztelés során imádtam és használtam aktívan a Galaxy Watch Ultra nagyobb kijelzőjét és testreszabható Gyorsgombját. A Gyorsgombot be lehet állítani vízzár, stopper vagy zseblámpa aktiválására is. Itt nagy hátrány, hogy nem igény szerint módosítható a plusz gomb funkciója, csak pár lehetőség közül választhatunk. Az akciógomb csak 4 lehetőséget kínál: edzéskövetés, vízálló mód, zseblámpa vagy stopper. Jó ez, de lehetne jobban testreszabható. Szívesen látnék ráadásul a sokkal gazdagabb lista mellett hosszú érintés és dupla érintés opciót is az akciógombhoz. A tesztelés során váltogattam néhányat, és végül a zseblámpa funkciónál maradtam, mint a kedvencem.

A Gyorsgombon kívül a Galaxy Watch Ultra beállítási, vezérlési és testreszabási élménye megegyezik a Galaxy Watch7-ével. További részletekért olvasd el a Galaxy Watch7 tesztünket! Mivel mindkét óra Wear OS rendszert futtat, az alkalmazásválaszték is azonos. 

Egészség és edzés

A Samsung Galaxy Watch Ultra a Samung holisztikus egészségkövetési élményét nyújtja, néhány speciális funkcióval kiegészítve a legjobb okosórák többségén megtalálható alapokat (azaz az automatikus edzéskövetést az alvásfigyelésig). Az újdonság a Multisport widget, a Functional Threshold Power (FTP) kerékpározási mérőszám és a személyre szabott pulzuszónák, amelyek segítenek az optimális intenzitással futni. 

A Galaxy Watch Ultra egészségre épülő funkcióit a Samsung frissített BioActive érzékelője hajtja, amely egy kombinált PPG pulzusszám/EKG/véroxigén olvasó és bioelektromos impedanciaelemző (BIA) érzékelő, amely képes leolvasni a testösszetételt. Ezek az adatgyűjtési pontok számos új Galaxy AI-funkciót táplálnak, például az Energy Score-t és a legújabb alvó AI-algoritmust.

Screenshot_20241110_142937_Samsung Health

A Galaxy Watch Ultra az egészségi állapotot jobban figyeli, mint a Watch7, mivel több mint 24 órán át viselhető. Tesztelés közben a mesterséges intelligencia által generált Energia Pontszám és a Wellness Tippek értelmes tanácsokat adtak a mindennapokhoz.

Az Energia Pontszám figyelembe veszi az alvás mennyiségét és minőségét, valamint az előző napi aktivitást, és így értékeli a közérzetet. Egy nap 100-ból 60 pontot kaptam, mert túl sokat mozogtam, a Wellness Tipp pedig arra figyelmeztetett, hogy az átlagosnál aktívabb napom túlerőltetéshez vezethet. Egy másik napon 72 pontot kaptam, és a Wellness Tipp azt javasolta, hogy a magas pulzusszámom miatt figyeljek oda a lefekvés előtti nyugalmi időre.

Ez a holisztikus tanács a Garmin Body Battery funkciójára hasonlít. A Samsung azonban egy statikus napi számot kínál, míg a Garmin mérőszáma hasznosabban tükrözi az aktuális állapotot és aktivitási szintet. 

Screenshot_20241110_142943_Samsung Health

A Galaxy Watch Ultra megkapja az Advanced Glycation End Products (AGE) indexet is, amely az anyagcsere egészségét és a biológiai öregedést mutatja, az életmód és táplálkozási szokások alapján. Az egészséggel és a tevékenységgel kapcsolatos jellemzők közül ez aggaszt a legjobban. Egyrészt az AGE Indexe potenciális egészségügyi kockázatok jele lehet. Másrészt megkérdőjelezhető, hogy a Samsung olyan mérőszámot szolgáltasson, amelyről sokan nem rendelkeznek alapvető ismeretekkel (sok kutatást kellett végeznem ahhoz, hogy megértsem), ami potenciálisan riadalmat kelthet az eredmények alapján. Azt sem tudom ellenőrizni, hogy a leolvasások pontosak-e, hacsak nem egyeztetek szakemberrel. 

Az AGE indexet nem teljesen értettem, nem világosak a mutatók, és számomra nem hasznos információkat ad, ezért ha saját órám lenne, valószínűleg kikapcsolnám. Az energia pontszámot viszont pontosnak és hasznosnak találtam. Figyelembe veszi az alvás minőségét, következetességét, óraszámát, valamint az előző napi fizikai aktivitást, hogy egy energiára vonatkozó pontszámot adjon és segítsen a nap minél jobb kihasználásában.

Screenshot_20241108_135756_Galaxy Watch7 Manager

A szívritmus- és oxigénszaturáció-érzékelők pontossága viszonylag jó más professzionális mérések alapján. Általánosságban jól követik a mért adatok változásait, de csak irányadóként kell őket tekinteni, mivel számos tényező befolyásolhatja a pontos mérést.

A holisztikus pontszámokon kívül a Galaxy Watch Ultra rengeteg részletet nyújt a nyomon követett edzésekről. Az edzések Multisport csempéje egyszerűen használható, így könnyen kiválasztható egy triatlonhoz (úszás, kerékpározás, futás), duatlonhoz (futás, kerékpározás, futás) vagy aquatlonhoz (futás, úszás, futás) illeszkedő kombináció. Egyéni trió is létrehozható.

A Galaxy Watch Ultra megbízhatóan automatikusan elindította az edzés követését, ha elfelejtettem manuálisan bekapcsolni, amikor sétálni vagy futni mentem. Az automatikus felismerés egy fokkal jobb, mint az Apple Watch Ultra 2 esetében, bár az utóbbi jobban felismeri az edzőtermi gépes edzéseket.

 

A Watch Ultra a futás során nyomon követi a tempót, a pulzusszám zónáit, valamint finom formamutatókat, például aszimmetria, kontaktidő, merevség és függőleges kilengés mértékét is. A VO2 Max értéket is méri, amely az általános fittséget jelzi. A regeneráció nyomon követéséhez a Galaxy Watch Ultra a pulzust is figyeli az edzés után két perccel, összehasonlítva azt az edzés végén mért értékkel.

A testösszetétel megméréséhez viselned kell az órát, tedd az ellenkező kezed gyűrűs- és középső ujját a két gombra, és tartsd fel a karjaidat. Meg kell adnod a súlyod is a pontos adat érdekében. A Galaxy Watch Ultra számai hasonlóak a Watch7-éhoz.  Nagyra értékeltem a Samsung holisztikus alvási pontszámaiból és alvási pontszámaiból származó további információkat, mint például a fizikai felépülés, a pihenés és a mentális helyreállítás.

Alváskövetés

Bár az alváskövetés mindig egy kicsit relatív és bizonytalan, az Ultra napi energiapontszáma, stressz szintje és nyugalmi pulzusa összhangban áll a valós életbeli energiámmal és más órák tipikus adataival. Egyszer előfordult, hogy munka közben szokatlanul magas nyugalmi pulzust mért, amely normalizálódott, miután megtisztítottam az érzékelőt. 

Screenshot_20241110_143002_Samsung Health

Screenshot_20241110_143004_Samsung Health

Screenshot_20241110_143013_Samsung Health

Üzemidő

Az üzemidő jó ok arra, hogy a Galaxy Watch Ultrát fontold meg a Galaxy Watch7 helyett, ha  a nagyobb méret nem probléma. A testreszabható Gyorsgombon és a nagyobb kijelzőn kívül a kedvenc fejlesztésem a Galaxy Watch Ultra esetében a hosszabb üzemidő volt a Watch7-hez képest. A Watch Ultra 590 mAh-s akkumulátort kapott, ami jelentős előrelépés a Watch7 44 mm-es változatának 425 mAh-s és 40 mm-es verziójának 300 mAh-s akkumulátorához képest. 

A Samsung szerint a Galaxy Watch Ultra energiatakarékos módban akár 100 órát is kibír, vagyis valamivel több mint 4 napot. El is tudom hinni, hogy ez is lehetséges, hiszen a Watch4-em is kibír 2 napot ilyen beállítással. Az Exercise Power Saving funkcióval, amely továbbra is folyamatos GPS-t használ az edzések követésére, az óra akár 48 órát is kibír. 

20241113_145450

A teszt során az óra több mint 46 óráig bírta, miközben a kijelző folyamatosan bekapcsolt állapotban volt, nem használtam energiatakarékos módokat és sokat sétáltam a gyerekekkel. Alvás közben az óra Alvás módját használtam, ami kikapcsolja a kijelzőt és elnémítja az értesítéseket, ezt a telefonomról szinkronizálta. A Galaxy Watch5 Pro és az Apple Watch Ultra 2 hasonló körülmények között 55 órán át bírta, így ezek a modellek kissé alkalmasabbak a hétvégi kiruccanásokra töltő nélkül. A Galaxy Watch Ultra legalább egy teljes 24 órán át kibírja odafigyelés nélkül, de ha odafigyelsz az energiatakarékos opciókra, egy hétvégét is kibírhatsz töltés nélkül.

Összességében ez az első olyan Samsung okosóra, amelynél az üzemidő nem jelent kifejezett hátrányt, minimális odafigyeléssel a két nap kihozható belőle, a háromért viszont már korlátokat kell szabni, amit nem mindenki akar megtenni, aki ennyi pénzt kiad egy okosóráért, hiszen azért vette, mert ki akarja használni annak legtöbb tudását. Azonban, ha olyan Wear OS órát keresel, amely igazán kiemelkedő ezen a téren, érdemes megnézni a OnePlus Watch 2-t, amely 69 órát bír töltés nélkül bekapcsolt kijelző mellett.

20241113_145657

A Watch Ultra 1%-ról 100%-ra körülbelül két óra alatt töltődött fel, ami hosszabb idő a Galaxy Watch7 88 percéhez képest, de érthető, tekintettel a nagyobb akkumulátorra. A töltést a mellékelt kábellel végeztem, de a Watch Ultra támogatja a vezeték nélküli töltést is. Kár, hogy nem tölthető vezeték nélkül telefonról fordított töltéssel, mint az előző generációs órák (egyszerűen nem kompatibilis töltőt ír ki ez és a Watch7 egyaránt).

Összegzés

Tekintettel a Galaxy Watch „Ultra” márkajelzésére, reméltem, hogy több „Ultra” funkciót is kap majd – különösen azokat, amelyeket a Galaxy Watch7 zászlóshajóján nem kaphatok meg. Gondoljunk csak a Samsung Galaxy S24 Ultra és a normál S24 összehasonlítására: igaz, hogy mindegyikben ugyanaz a Snapdragon chipset van, az Ultra modell jobb kamerákat és S Pent kapott.

Nem tudom, hogy a Galaxy Watch Ultra eleget kínál-e ahhoz, hogy komoly különbséget tegyen a Galaxy Watch7 és saját maga között. Ugyanaz a 3 nanométeres processzor, ugyanaz a BioActive érzékelő, ugyanaz a Wear OS 5 szoftver One UI felhasználói felülettel, ugyanazok a Galaxy AI-funkciók, és ugyanaz a gesztusvezérlés. Csak a csomagolás és a külső más, néhány tényleg apróságtól eltekintve. Elég a megjelenés ahhoz, hogy kereken kétszer annyit költsön bárki? Mindenkinek megvan a maga prioritása, de számomra még egy-két exkluzív funkció is segítene az Ultra ügyében. Mondjuk a férjemet simán megvette a Samsung az Ultrával pusztán a külsejével és a kijelzőjével. 

A Samsung Galaxy Watch Ultra nagy vonzerővel rendelkezik, ha triatlonra edzel, képes nagyon pontosan követni az edzési mutatók széles skáláját. Ennek a modellnek jó néhány előnye is van a Galaxy Watch7-tel szemben, mégpedig a hosszabb üzemidő, a fényesebb képernyő és a testreszabható gyorsgomb.

Mesterséges intelligencia-alapú egészségügyi mutatói és fejlett alváskövetése előrébb tartják a Wear OS versenytársait. Mindezek a funkciók nagyon magas költségekkel járnak, és nagy óraméretet eredményeznek, így a legtöbb Android-felhasználónak továbbra is a kedvezőbb árú és vékonyabb Watch7-et fogja választani véleményem szerint. Ugyanakkor az Apple Watch Ultra 2 még mindig előnyt élvez az üzemidő és az extrém vízi sportok terén. A Galaxy Watch Ultrát a Samsung kimondottan nagy teljesítményt kergető sportolóknak tervezte, de azt gondolom, hogy azok számára is jó választás, akik az Android okosórák legjobbját keresik.

A tesztkészüléket a Samsung Magyarország Zrt. biztosította számunkra.

 

Előnyök

  • Robosztus, prémium dizájn, titánnal, zafírüveggel és kerámiával
  • Az akkumulátor két napig bírja
  • Bőrhőmérséklet-érzékelő 
  • Részletes alvási és egészségügyi információk
  • Testreszabható gyorsgomb
  • Reszponzív érintés- és kézmozdulatvezérlés
  • Tartós titán konstrukció
  • Nagy és fényes kijelző

Hátrányok

  • Egyetlen méret és opció
  • Nem alkalmas bizonyos vízi sportokhoz
  • Egyedi, nem szabvány szíjrögzítés
  • Korlátozott gyorsgomb funkciók
  • Nincs lünetta
  • Aránytalanul drága minimális pluszért cserébe