Samsung Galaxy S22+ 5G teszt
Tovább a Samsung Galaxy S22+ 5G készülékre
- Külső: 7.95
Tudás: 7.64
Minőség: 7.38
Megérkezett a Samsung Galaxy S22 családja. A nem összehajtható okostelefon széria három új készüléket hozott, ebből a két kisebbet vettük górcső alá.
A fényképezőgép technológia és az S Pen egyetlen telefonban egyesül, így a Galaxy S22 Ultra az a telefon lesz, amely ezekben a legjobb. Azonban kétélű a dolog, hiszen a legfejlettebb Galaxyban túl sok kamera van, ami felesleges egy Note felhasználó számára. Értékes helyet is pazarol az S Pennel, ami helyett akkumulátor is kerülhetett volna bele. A Note rajongók jobban értékelik a kínálatban szokatlanabb, szögletes formát, mint az S széria kedvelői. Igazából ez sokkal inkább egy Note20 Ultra lett.
A nem Ultra Galaxy S22-k kevésbé megosztóak – nem olyan extrémek és a mainstream ügyfélkört célozzák meg. Néhány ravasz húzás a Samsung részéről minden bizonnyal segít, különösen az S22 esetében – idén visszakapta az üveg hátlapot, így nem marad el a prémium érzet, és egy kicsivel kisebb is lett, így remek opció lesz a fogyasztók körében, akik zsebbarátabb alternatívát keresnek.
A Samsung Galaxy S22 és S22+ lényegében ugyanazok a telefonok. Kapsz egy 6,1 hüvelykes képernyőt (zsebbe helyezhetőbb és könnyebb) 25W-os töltéssel, vagy egy 6,6 hüvelykes kijelzőt és nagyobb akkumulátort, 45W-os töltéssel megfejelve. A többi – kamera, processzor, RAM és tárhely ugyanaz.
Az S22 az alsó prémium kategória, az S22+ a közepes, az S22 Ultra pedig a felső prémium kategóriába tartozik. A Samsung Galaxy S22 és S22+ a tavalyi S21-sorozat továbbfejlesztése. Nincs nyomós ok a frissítésre, ha 2020-as S20-as vagy 2021-es S21-esed van, hacsak nem szeretnéd ezeket becserélni. A Samsung ugyanúgy szenved, mint az Apple, három-négy év az újratervezések között, amely kevés ösztönzést kínál a frissítésre. Reméljük, hogy az S23-sorozat forradalmi lesz.
Ennek ellenére az S22 sorozat tagjai nagyszerű telefonok, amelyek a jelenleg elérhető legjobb technológiát kínálják. Sajnos Európa továbbra is a saját fejlesztésű processzorral kell beérje, így Exynos 2200 jár a telefonokhoz, míg a világ más részein Qualcomm SD8 Gen 1-et rejt a burkolat. Nem véletlen, hogy a Samsung oldalán és webshopjaiban sincs megnevezve a processzor, mintha nekik is ciki lenne.
Külső
Az első szó, ami eszünkbe jut, amikor az S22 tervezéséről beszélünk, őszintén: „lapos”. A Samsung ezúttal sokkal inkább a "minimalista" esztétikára támaszkodott, bár az S22 még mindig lekerekített és ívelt néhány kulcsfontosságú szempontból, csak éppen nem olyan gömbölyded, mint az S21.
Miközben szeretjük a megjelenést, a keret formája és felülete nem ideális a kezelhetőséghez. Az S22 és az S22+ meglehetősen csúszós, nehéz szorosan tartani. A teszthez nagyon örültem volna a Samsungtól egy kb. bármilyen toknak, nagyjából életveszély volt használni így őket.
Ráadásul a Samsung által az alumínium vázhoz választott speciális felület egy zsírmágnes. Mivel a Samsung látszólag inkább a matt oldalra szánta a felületet, nem pedig fényesre és fényvisszaverőre, még ha zsíros is, a keret nem néz ki rosszul, de még csúszósabbá válik.
Az S22+ hátoldala legalábbis nem szenved hasonló problémáktól. A Corning Gorilla Glass Victus+ felülete sima és kissé selymes, és sokkal könnyebb tisztán tartani. A nagy sík területen időnként feltűnik egy-egy porszem, de nincs jelentősebb zsírfelhalmozódás.
Elődeikhez képest a hátlap vitathatatlanul a legnagyobb dizájnváltozás az S22 és S22+ modelleken. Szinte teljesen lapos – ez egy éles eltérés az S21 Galaxyk mély íveitől.
Bár általános formáját tekintve ismerős, a kamerasziget közel sem olyan szembetűnő, főként azért, mert az átdolgozott S22 kialakításból hiányzik az S21 család sajátos „körbeölelő” esztétikája, amelynél a sziget mintegy átnyúlik a hátlap szélén és befelé a fém keretre. Az S22-nek és S22+-nak egyszerűen a kameraszigetnek vége van, ahol a középső keret kezdődik. Ennek ellenére a kamerasziget formája még mindig bőven felismerhető.
Karcsúbbak és könnyebbek lettek az újdonságok. A 6,1 hüvelykes, 168 grammos Samsung Galaxy S22 könnyű és zsebre vágható, és gyanítom, hogy emiatt népszerűbb lesz. A 6,6 hüvelykes Samsung Galaxy S22+ 10 mm-rel magasabb és 196 g. Érdekes módon ezek 19,5:9 képarányt jelent, ami valamivel szélesebb, mint a már ismert 20:9.
A telefonok elő- és hátlapja egyaránt Gorilla Glass Victus+, ami a jelenlegi csúcsot jelenti karcállóságban. A keret alumíniumból készült, a vízállóságot pedig az IP68 szabvány biztosítja. A dobozban a készülékeken és a SIM tűn kívül egy 3W USB C – USB C kábelt találunk. Az S22+ esetében a 45W-hoz a fali fejen kívül szükség lesz egy 5W-ot támogató kábelre is.
Kijelző: 6,1 vagy 6,6?
A Samsung vitathatatlanul vezető szerepet tölt be a mobil kijelzők terén. OLED panelei felülmúlhatatlanok, a koreai óriás pedig messze nem önelégült vezető pozíciójában. Éppen ellenkezőleg. A Samsung Display folyamatosan újít, és a Galaxy S22 a legújabb és legjobb kínálat előnyeit élvezheti.
Valójában ez az egyik szempont, amelyben a Galaxy S22 készülékek hármasa jelentősen eltér egymástól. Sajnos a Samsung egy kicsit küszködik, hogy megfelelően kommunikálja a kijelző teljesítményének finom árnyalatait a Galaxy S22 vonalon belül, és bizonyos pontokat már többször is kénytelen volt tisztázni.
Kezdjük a fényerővel. A Galaxy S22 telefonokon jelentős fényerő-javítások történtek. Az S22+ és az S22 Ultra azonban várhatóan magasabb maximális fényerőt ér el, mint a vanília S22. Konkrétan a Samsung azt állítja, hogy mindkét telefonnak 1750 nites csúcsfényerőre kell képesnek lennie. Ez nyilvánvalóan nem érhető el, amíg az egész kijelző fehéren ragyog. Az OLED panelek általában így működnek.
Aztán van még egy érdekes szempont az S22+ és a teljes S22 vonal fényerő-szabályozásának működésével kapcsolatban. A Samsung hozzáadott egy külön kijelző opciót, az úgynevezett "Extra fényerőt". Eltér a napfényben elérhető abszolút maximális fényerőtől, és csak kikapcsolt automatikus fényerő mellett működik. Célja, hogy feloldjon néhány extra "kézi fényerőt" a csúszkán. A Samsung saját mérései szerint az S22+ és az S22 Ultra 1200 nitet képes elérni Extra fényerő módban. Ismétlem, anélkül, hogy megosztaná, hogy a képernyő mely része szerepel az említett forgatókönyvben.
Először 470 nit alatt mértünk Vivid módban a csúszkán. Az Extra fényerő mód bekapcsolása valamivel több mint 780 nit fényerőt eredményez. Ez már elég lenyűgöző. Az Extra fényerő kikapcsolása és az automatikus fényerő visszakapcsolása, majd az S22+ fényérzékelőjének leolvasásának maximalizálása lehetővé tette számunkra, hogy ténylegesen megmérjük az 1213 nites abszolút maximális fényerőt. Ez listavezető eredmény!
Míg a színek témakörében az S22+ iparágvezető HDR-támogatással rendelkezik, vitathatatlanul a második az S22 Ultra után. Az S22+ HDR10, HDR10+ és HLG szoftveres támogatást jelent. Az egyetlen szabvány, amely hiányzik, a Dolby Vision. Természetesen rendelkezik a Google legmagasabb Widevine L1 DRM-tanúsítványával is, amely lehetővé teszi nagyfelbontású videók streamelését olyan szolgáltatásokból, mint a Netflix.
A Galaxy S22+ dinamikus AMOLED 2x kijelzővel rendelkezik, amely akár 120 Hz-en is képes frissíteni. Van még automatikus frissítési gyakoriság váltás is. Mindkét rész igaz a teljes S22 termékcsaládra. Ez azonban egy másik terület, ahol a Samsung eldobta a labdát, miközben közölte, hogyan működik a frissítési gyakoriság, és hogyan kezelik azt az S22-n és az S22+-on, amelyek valójában különböznek az S22 Ultrától.
Az S22 és az S22+ egyaránt Dynamic AMOLED 2X kijelzőt kapott, középen O alakú lyukkal a kamera számára. A felbontás mindkét esetben 2340×1080p. A Samsung a 120 Hz-et adaptívnak nevezi, de a valóságban ezek a telefonok 48/96/120 Hz között váltanak, ellentétben az S22 Ultrával, amely 1-120 Hz között adaptív és ez valójában az igazi adaptív működés. Ettől függetlenül jó a „kamu” adaptív is, hiszen már ennyi játék is hatással van az akkumulátor élettartamára.
A kijelzőhöz tartozik az alá épített ultrahangos ujjlenyomat-olvasó, valamint a 2D-s arcfelismerő. Ezek, valamint a Knox és a Biztonsági mappa az androidos készülékek egyik legbiztonságosabb okostelefonjaivá avanzsálják az S22 szériát.
Az ujjlenyomat-olvasó hosszú utat tett meg eredeti megjelenése óta. Mérete nőtt, és teljesítménye generációról generációra javult. Mégsem mondhatjuk, hogy olyan gyors vagy megbízható, mint a modern optikai egységek. Az S22+ belsejében lévő körülbelül olyan jó, mint az ultrahangos technológia. Tesztelésünk során nagyon pontos és viszonylag gyors volt. Csak a hosszú távú tesztelés tudja megmondani, hogy ez a viselkedés megállja-e a helyét.
Hardver: az SD8 Gen 1 a legjobb és leggyorsabb 2022-es SoC
Az S22+ mindkét lapkakészlet-változata támogatja a dual SIM-et és a dual Standby SA/NSA/Sub6 5G-t, néhány sávkülönbséggel itt-ott. Van integrált eSIM-támogatás is, de nem lehet háromirányú egyidejű készenlét.
A Snapdragon és az Exynos modell is kétsávos Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2 LE támogatással és NFC-vel rendelkezik. A GPS-képességek alapvetően szintén megosztottak a pár között. Mindkettő rendelkezik kétsávos (L1+L5) GPS-vevővel és A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO támogatással. Az S22+ Ultra Wide Band (UWB) támogatással rendelkezik, akárcsak az Ultra, ami hiányzik a vanília S22-ből.
Az S22+ érzékelőinek teljes készletét is megkapja, beleértve a gyorsulásmérőt, giroszkópot, közelségmérőt, iránytűt és barométert. Az S22+-ból hiányzik az ANT támogatás, valamint a Samsung MST, emellett nincs értesítési LED és 3,5 mm-es audio csatlakozó sem. Aligha meglepetés.
Az S22+ Type-C USB-portja az USB 3.2 adatkapcsolatot támogatja. Pozitív, hogy a Type-C porton keresztül videó- és hangkimenet is elérhető. Külső USB C-s SSD sem csatlakoztatható, bár emiatt csak a videósok és vloggerek néznek majd csúnyán. Az Android 12 támogatja a 10 GB-os videókat (30 perc 4K@30fps vagy 120 perc 1080p@30fps), de ügyelni kell a túlmelegedésre.
Ahogy már írtam, hazánkban Exynos 2200 processzorral kerülnek az S22 család tagjai, remélhetőleg nem lesznek már-már szokásosnak mondható melegedési problémák vele. Ez 15-20%-kal gyengébb a Qualcomm SD8 Gen 1-hez képest.
Az USB-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps) támogatja az ALT DP-t (megjelenítő port) és a DeX-et, így USB-C-HDMI-kábellel használható a 4K@60Hz-et, vagy vezeték nélkül küldhet át tévére.
A Galaxy S22+ hibrid sztereó beállítással rendelkezik. Erősített fülhallgatója a második csatorna szerepét tölti be – ez elég gyakori kombináció. A hangszórók nem zenehallgatásra lettek kitalálva, a mély hangokkal kissé hadilábon áll, de a Dolby Atmos dekóder és egy megfelelő EQ visszahúzhatja a magas hangokat a jobb zenei élményhez.
A kamera? Nincs különbség
A legnagyobb újdonság mind képletesen, mind szó szerint a végeredményképp 12 megapixeles képeket biztosító, 50 megapixeles Samsung S5KGN3 Tetracell szenzor f/1.8 rekesszel, OIS-sel, ez teljesen új kamera, 23%-kal nagyobb szenzort hozott a tavalyi modellhez képest. A Samsung emellett új üveget mutatott be az S22 fényképezőgép lencséihez Super Clear Glass néven. Azt ígéri, hogy gyenge fényviszonyok mellett 98%-kal csökkenti a fényforrásokból származó lencse becsillanását. Nem mintha az objektív becsillanása lenne valaha is óriási probléma egy zászlóshajó okostelefon-kameránál.
Az ultraszéles 12 megapixeles Sony IMX563,120 fokban lát, ez kaptuk tavaly is, míg a harmadik hátlapi kamera egy 10 megapixeles telefotó Samsung S5K3K1, PDAF-fel, OIS-sel, valamint 3x-os optikai zoommal és 30x-os Space Zoommal, szintén vadiúj. Videózásban 8K@24fps a maximum. Érdekes, hogy bár egyik telefon sem rendelkezik makro kamerával, mégis kifejezetten szép közeli fotók készíthetők velük.
A Samsung ebben a generációban a fényképezőgépek nagy részét a gyenge fényviszonyok melletti teljesítményre összpontosította. Ez magában foglalja a fejlesztések egész kategóriáját, amelyet "NIGHTOGRAPHY"-nak neveznek, és olyan dolgokat tartalmaz, mint a fent említett Super Clear Glass, továbbfejlesztett gyenge fényű portrék, valamint az automatikus képkocka-sebesség gyenge megvilágítású videók rögzítéséhez a fényrögzítés maximalizálása érdekében.
A Samsung a Nightography – gyenge fényviszonyok melletti fotózást – próbálja népszerűsíteni, ez nem véletlen, a végeredmény lenyűgöző tud lenni. Ehhez körülbelül 4 másodperces expozícióra van szükség, tehát valóban szükség van állványra a legjobb eredmény eléréséhez.
A nappali és irodai fényben készült felvételek kiválóak természetes színekkel, gyors élességállítással és expozícióval. Gyenge fényben is nagyon jók a képek, jó részletességet kapunk, de a színek egy kicsit fakók.
A 12 MP-es ultraszéles kamera az S21 generációból származik. Ugyanaz a 13 mm-es, 120 fokos látómező, f/2.2 egység, fix fókusszal. Az S22 Ultra az egyetlen az S22 trióból, amely az ultraszéles látószögűre kapott autofókuszt, és ugyanez igaz volt tavaly az S21 Ultra esetében is. Ez sajnos azt is jelenti, hogy az S22+ kihagyja az ultraszéles látószögű makrofelvételek készítésének lehetőségét.
Az S22+ azonnal csúcsminőségű fényképeket készít. Rengeteg részlet van benne, a színek pedig remekül néznek ki – nem túl tompák, de nem is túltelítettek, csak itt-ott egy kicsit "ütősebb". A dinamikatartomány is rendben van. Az S22+ ultraszéles felvételei élesek és részletgazdagok. A színek jól néznek ki, és nagyon jól passzolnak a fő- és teleobjektív kamerához.
Az S22+ fő kamerája gyenge fényviszonyok mellett is lenyűgöző. Vitathatatlanul még inkább, mint nappali fényben. Az enyhén túldolgozott megjelenés ebben a fényben sokkal kellemesebb, és a kamera kiváló részletgazdagsággal rendelkezik. A dinamikatartomány is remek. A zajszint bár nem tökéletes, de nagyon jó. Az 50 megapixeles mód a fő kamerán gyenge fényviszonyok mellett nem túl jó élmény. Nem tud mérhető mennyiségű extra részletet szerezni.
Éjszakai módban néhány másodpercet vesz igénybe a felvétel elkészítése – ehhez nagyon mozdulatlanul kell tartani. Az eredmény egy gyengén megvilágított felvétel lesz, amely lenyűgöző lehet. A 3-szoros optikai zoom 20-szorosig jó, felette már eléggé torzít. A bokeh jó volt.
Az Éjszakai Mód kiválóan működik a teleobjektív kamerán. Hatékonyan megszabadul a lágyság nagy részétől, miközben megment néhány részletet az árnyékokban és a csúcsfényekben egyaránt. A felvételek meglehetősen agresszíven feldolgozottaknak tűnnek, de a kompromisszum kétségtelenül megéri.
A nappali és az beltéri videók átlagon felüliek természetes színekkel, expozícióval, jó autofókusszal (elsődleges objektív) és OIS-sel. A gyenge megvilágítású videó zajos, nem túl meglepő módon. Szokás szerint a legjobb 1080p@30fps-ben videózni. A szelfik kiválóak a Dual Pixel Phase Detection Autofókusszal (PDAF).
Akkumulátor
Az S22-ben egy 3700, az S22+-ban pedig egy 4500 mAh kapacitású akkumulátor található, mindkettő kisebb teljesítményű a tavalyi modelleknél, ami nem jó ómen. Az új SoC energiatakarékosabb, mint a korábbi 5 nm-es, de ez nem mentség az akkumulátor kapacitásának csökkentésére. A teljes képernyőidő a kisebb modell esetén 4 és fél óra. Ez brutálisan karcsú egy csúcsmobilnak 2022-ben, amikor a konkurencia már három évvel ezelőtt is ennek a tripláját tudta biztosítani.
Töltő nincs, úgyhogy kell szerezni egy 30W-os GaN PD intelligens töltőt az S22-höz és 45W-ost az S22+-hoz. Nem nagy tétel, de plusz kiadás, utánajárás, bosszantó, de csak így kihasználható a gyorstöltés. Mindkét modell támogatja a Qi vezeték nélküli 15W-os töltést, valamint a 4.5W-os fordított töltést is, bár a gyenge teljesítmény miatt ezt tényleg inkább vészhelyzetre ajánljuk. A gyári Samsung 25W, illetve 45W töltőkkel nagyjából 1 óra a teljes töltés. A töltési idő bő másfél óra 45W-os fejjel, ennél gyengébbel az 5.5 órát is elérheti, bár éjszakára akár használható gond nélkül.
A jövő zenéje: Android 16 és még öt év
A Samsung One UI 4.1 az Android 12 „feletti” felület és szoftvercsomag együttese, igazán élvezetes a használata. Hosszú távú fenntarthatósági törekvéseinek részeként a Samsung nemrégiben azt is bejelentette, hogy 2022-es és 2021-es zászlóshajói négy operációs rendszer-frissítést és öt évre szóló biztonsági javításokat kapnak. Ez magában foglalja a Galaxy S22 triót és a Galaxy Tab S8 vonalat. Szintén visszamenőleg részesül a lépésből – a Z Fold3, Z Flip3 és a Galaxy S21 család, beleértve az S21 FE-t is. Extra pont az erőfeszítésért.
Konklúzió
A Samsung Galaxy S22 egy valódi, kompakt zászlóshajó, így a két modell közül ezt többen fogják választani, akik kifejezetten kisebb méretű, de okos telefont szeretnének nagyjából kompromisszumok nélkül. Az S22+ helyett házon belül lehet ajánlani az S21FE-t is némi kompromisszummal, picit kisebb tudásért cserébe jóval olcsóbb áron.
Ami hátrány, az a nem igazi gyorstöltés az S22-ben, valamint az, hogy az S22+-nál a fali töltőn kívül még egy másik kábelre is szükség van a 45W-os töltés eléréshez.
Pozitív viszont, hogy képesek valamilyen szintű gyorstöltésre, a kijelzőjük gyönyörű, a fotózási képességeik összességében abszolút kiválóak, négy évig kapnak szoftverfrissítést. Ennek ellenére érdemes alaposan átgondolni, mert egy tavalyi modellről nem éri meg váltani egyáltalán, a valódi nagy újítás helyett, „csak” egy egész jól sikerült ráncfelvarrást kaptunk.
Előnyök | Hátrányok |
IP68-as, kiváló minőség | Nincs töltőfej és kijelzővédő |
Új, laposabb, szimmetrikusabb dizájn | Az Armor Aluminium keret csúszik |
120Hz-es, extrém fényes AMOLED kijelző | A 45W még mindig nem az idén elvárható gyorstöltés |
Az Exynos 2200 kiegyensúlyozott chipset | |
OneUI 4.1 OS négy főverzió frissítéssel | |
Stabilan jó fotózási képesség, főleg gyenge fényviszonyoknál |