Xiaomi_Mi_5X

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 8.29

Tudás: 8.02

Minőség: 8.29

Értékelés: 8.20 | Szavazatok: 45

Szavazzon Ön is!

Bevezető, tartozékok

A Pekingben megalapított Xiaomi Inc. kínai betűkkel leírva 小米科技 (ejtsd: saomi) első okostelefonja 2011 augusztusában került piacra. A vállalat hatalmas népszerűségre tett szert, megmutatta miként kell négy év alatt egy 45 milliárd dollár értékű vállalatot felépíteni és a világ harmadik legnagyobb okostelefon-gyártójának lenni. Jelenleg 2017 második negyedévében, a világ ranglistán az ötödik helyet foglalja el a cég. Mi volt a siker titka? Gyakorlatilag ugyanazt a hardveres összeállítást, minőségi összeszereléssel, a konkurenseknél jóval olcsóbban, akár fél áron kínálták. Miért volt ez lehetséges? A gyártó nem költ marketingre, hirdetésekre, nincsenek óriásplakátok, méregdrága tévéreklámok, irodaépületek, csilli-villi márkaboltok. A termékei népszerűsítéséhez a közösségi hálózatokat veszi igénybe és vásárlóira támaszkodik, ez az úgynevezett word-of-mouth magyarul szájreklám.

Az elismertség kivívásához volt még egy fontos összetevő, ami nem más, mint az Újragondolt Android rendszer, avagy a MIUI. A hivatalos közlemény szerint, a MIUI-nak 2,8 milliárd aktív felhasználója van a világ 142 országában, akik 55-féle nyelvet beszélnek. Nagyon sok nem Xiaomi mobilon fut a rendszerük, így sikerült elérni ezt az elképesztő számú felhasználót, itt megnézhető minden hivatalosan támogatott készülék.

A hosszúra nyúlt bevezetés után nézzük meg, mit tartogat a Xiaomi Mi 5X doboza, amely népszerűsítésére a hagyományoktól eltérően felkértek egy népszerű kínai celebet Wu Yifan-t,  avagy ismertebb nevén Kris Wu-t.

Az aprócska fehér doboz és annak tartalma meglehetősen spártai. A márka- és a modellnevet, valamint egy a specifikációt tartalmazó matricát azért odabiggyesztettek a tárolóegységre. Mindösszesen egy Type-C USB kábelt, egy SIM-kártya eltávolításához szükséges tűt, egy gyorstöltést nem támogató, nem EU szabványú 2 amperes töltőfejet és néhány papír alapú irományt kapunk. Mi van itt kérem? This is Sparta!

Külső, kijelző

A külső a már mostanában jól megszokott fémház, lekerekített élekkel, ebben nincs semmi különleges – gondolná az ember –, de mindez megváltozik az első kézbevétel után. Ahogy a Forrest Gump című filmben elhangzott: „mint a borsó meg a héja” olyan tökéletesen illeszkedik az ember kezébe, szerelem volt első látásra, pedig a fekete leves csak ezután következett, de erről majd később. A készülék egyébként 155,4×75,8×7,3 milliméteres méretekkel és 165 grammos tömeggel hódít.

Az 5,5 hüvelykes képátlóval és 1080×1920 pixel felbontással rendelkező LTPS technológiával készült 2.5D kialakítású IPS kijelző az előlap 71%-át foglalja el. A 403 ppi-s képpontsűrűséggel rendelkező panelnek remek a fényereje, az érzékenysége és a betekintési szöge is kiváló, a védelméről azonban nincs információ. A MI 5X-en lévő matt fólia, amit gyárilag felapplikálva kapunk, ugyan rengeteget ront, de a képen látható AMOLED megjelenítővel szerelt készülék, ami háromszor drágább, azért szebb képet biztosít.

A kijelző fölött az állapotjelző LED, a közelségérzékelő szenzor, az előlapi kamera és a beszédhangszóró kapott helyet. Lent szoftveres megoldás helyett, az old school stílust képviselő, személyre szabható, állítható idejű háttérvilágítással megspékelt kapacitív gombok fedezhetőek fel.

A készülék felső részén a zajszűrő másodlagos mikrofon és az infraport, míg lent a 3,5 mm-es jack csatlakozó, a mikrofon, az USB Type-C csatlakozó és jobb szélen a hangszóró pillantható meg. A SIM tálcát bal oldalon találjuk, hibrid dualSIM megoldással. Egy nanoSIM-et és egy microSD memóriakártyát, vagy két nanoSIM-et használhatunk.

Jobb oldalt, egyébként tökéletesen eltalált nyomásponttal és elhelyezéssel foglalnak helyet a hangerőszabályzók és a bekapcsológomb. A hátlapon lévő kamerák és az antennacsíkok elrendezése erősen emlékeztet az iPhone 7 Plus-nál látottakra. A kéttónusú LED villanó, az ujjlenyomatszenzor, ami egyébként félelmetesen gyors és pontos, valamint egy szolid márkajelzés látható még itt. A hátlapot egy speciális bevonat védi, így az ujjlenyomatok valóban nem látszanak meg rajta.

Hardver, szoftverezettség

A telefon belsejében egy 14 nanométeres csíkszélességen gyártott Qualcomm Snapdragon 625 chipset dolgozik, előrevetítve a csekély hőtermelést és fogyasztást. Az ARMv8 utasításkészlettel rendelkező processzor 8 darab 2 gigahertzes Cortex-A53 magot használ, Adreno 506-os grafikus gyorsítóval megtámogatva. Operatív memóriából 4 gigabájt (RAM) kerül a készülékbe, 64 gigabájtos adattárolóval karöltve.

Ez a hardveres összeállítás a középkategóriában talán a legjobb, de megkockáztatom, a legjobbnak számít. Normál használatra bőségesen elegendő az erő, még játékok futtatása esetében is szinte mindent elvisz, igaz, kicsit lassabban tölt be, illetve kisebb FPS érték mellett játszhatunk.

A teljesítmény-tesztben elért pontszámok alapján a Helio P25 processzor szintjét hozza. Az alábbi képeken láthatóak az értékek.

    

Az emlegetett „fekete leves” a szoftveres részt érinti. Mivel alig egy hónappal ezelőtt mutatták be a telefont, ezért még nincs globális változat. Hogy mit jelent ez? Csak kínai és angol nyelv választható, a V8.5 számú stable verzióban, ami ráadásul MIUI 8, valamint a Google Play is hiányzik, de legalább 7.1.2 Nougat Android verzióra épül. Bevallom rendeléskor erre nem figyeltem, alapértelmezettnek vettem, hogy MIUI 9-et futtat a telefon, mivel hivatalosan ezen a készüléken mutatkozott be az újdonság.

Ha angol nyelven akarjuk használni, akkor nincs sok dolgunk, mindösszesen a MI App Store alkalmazásboltból fel kell telepíteni a Google Services pakkot. Egy kis ideig így használtam,  a stabil verzióval. Majd letöltöttem a fejlesztői verziót a hivatalos oldalról és a beépített Updater alkalmazással frissítettem a fejlesztő változatra, amely már a várva várt 9-es verzió. További nyelvek itt sem találhatóak, de lehetőségünk van a bootloader nyitásra. Következő lépésben egy TWRP recovery és egy EU igényekre szabott ROM verzióra van szükség, ide kattintva mindkettő elérhető. A MIUI 9 7.8.31 Build már tökéletesen fordításban tartalmazza a magyar nyelvet. Ugyan a Xiaomi.EU félig hivatalos ROM, de bátran ajánlom mindenkinek, személy szerint már csaknem öt éve használom és telepítem fel Xiaomi és egyéb gyártók készülékeire.

    

A MIUI egy izgalmas egyvelege a Google által megálmodott tiszta Android és az Apple féle iOS rendszernek. A MIUI 9 a végletekig személyre szabható, finomhangolható, tökéletesre csiszolt, maximális felhasználói élményt nyújtó rendszerfelület. Látványos változásra ne számítsunk a 8-as verzióhoz képest, inkább a motorháztető alatt történtek fejlesztések. Összehasonlítva az AnTuTu tesztben a 20 ezer ponttal többet kapó Xiaomi Redmi Note 3 SE telefonnal, amelyen MIUI 8 fut, a következő eredmény született: a rendszerindítás 13 másodperccel gyorsabban történik meg, az alkalmazások megnyitása és futtatása gyakorlatilag azonos szinten van, az Android System 4%, az Android OS 4.5%-al kevesebb energiát használ fel. A memóriakezelésen is javítottak, de ez már az előző verzióban is jó szabályozható volt, a háttérben futó alkalmazás beállításokban.

    

Természetesen az osztott képernyős mód, ami a Nougat újdonsága, adott itt is. Nem maradt ki a második asztal létrehozásának lehetősége, amikor is egy teljesen elkülönített rendszert hozhatunk létre, mintha csak egy másik telefonunk lenne. Az alkalmazások klónozása szintén megtalálható, amikor is létrehozhatunk egy második példányt minden appból, például külön jelszóval léphetünk be a magán vagy céges email vagy közösségi alkalmazásainkba. A dupla koppos ébresztés, a több ezer letölthető téma és még ezen kívül nagyon sok extra szintén a rendszer részét képzi.

Kamerák, multimédia

A hátlapra két darab 12 megapixeles autofókuszos (PDAF) kamera került, amihez egy dupla LED-es villanó tartozik. A széles látószögű lencse f/2.2-es rekeszértékkel bír, míg a telefotós f/2.6-os értékkel rendelkezik. A Xiaomi a veszteségmentes nagyítás, azaz optikai zoom miatt alkalmazott dupla fénylesőt, ezáltal kétszeres zoomra vagyunk képesek, digitálisan pedig tízszeresre. A kamera majdnem minden tekintetben megegyezik a cég csúcsmodelljénél, a Mi 6-nál látottakkal, az eltérés csak az OmniVision szenzorok használata a Sony/Samsung duó helyett. Az előlapon egy 5 megapixeles f/2.2-es rekeszértékű kamerába mosolyoghatunk bele. A videórögzítés 4K-ban 30 képkocka/másodperc sebességgel is lehetséges.

A kamera szoftver nagyon jól beállítható, rengeteg mód, (panoráma, időzítő, hangvezérlés, vízmérték, szépítés, csoportkép, szürkületi, környezeti témák) és effektek csalhatók elő. Van mélységeffekt, ami tulajdonképp a háttérelmosáson alapul, nevezhetjük bokeh módnak is, portrék készítéséhez a legjobb választás. A Camera2 API támogatás is beépítésre került, így manuális módban kinyílnak előttünk a lehetőségek a profi képalkotásra.

A megszokott tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.

 

A képek teljes méretben itt láthatóak.

Az elkészült fotók minősége kategória  átlagon felüli, a képek részletgazdagok, kontrasztosak,  a vonalélesség és a színhűség is korrekt, de utólag a kameraszoftverben is lehet szabályozni a fényerőt, élességet, kontrasztot, telítettséget. Sötétben és lámpafénynél is egész jól sikerült az automata beállítás, vállalható a minőség.

Zenelejátszóból a gyártó saját megoldása, a Zene alkalmazás jár, amely igényes kezelőfelületet kapott. Előadók, mappák, albumok, műfajok és listák szerint rendszerezhetjük a helyben tárol fájlokat, vagy a saját Mi-Cloud fiókunkban levő zenéiket is lejátszhatjuk. A fülhallgatók és hanghatások menüpontban állítható a hangszínszabályzó és a fülhallgató típusa is kiválasztható, így maximalizálva a zenei élményt. Az FM-rádió RDS-információk megjelenítésére is képes, füles csatlakoztatása nélkül is használható, ami ritka megoldás! A multimédiás hangszóróra és a fülesre kimenő hangminőségre nem lehet panasz, nagyon-nagyon jó, érezni a beépített Hi-Fi audiochip hatását.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Xiaomi Mi 5X két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya kombinációban használható. Mindkét SIM kártyával elérhető a 4G, de természetesen csak egy adatkapcsolat lehet aktív. A két SIM kártyát alaphelyzetben használhatjuk egyszerre, ám ha az egyik számról hívás folyik, a másik arra az időre lekapcsolódik a hálózatról. A beszélgetési hangminőség mindkét oldalon kifogástalan.

Támogatott frekvenciák:

2G: 2/3/5/8 a GSM
2G: A BC0 a CDMA
3G: EVDO a BC0 a CDMA
3G: 1/2/5/8 a WCDMA
3G: a TDS-CDMA 34/39
4G: A TD-34 a LTE / 38 / 39/40 / 41
4G: az FDD az LTE-1/3/5/7/8

Igen, sajnos a fekete leves 2.0 most következik. A készülék a B20-as LTE sávot nem ismeri, Budapesten a piros szolgáltató hálózatán gond nélkül megy a 4G, vidéken pedig tökéletesen működött HSPA-n az internetezés. A másik két szolgáltató esetében árnyaltabb a kép.

A  WiFi modem kétcsatornás, 802.11a/b/g/n/ac  szabványú, remek érzékenységgel, Direct és hotspot támogatással rendelkezik. A Bluetooth 4.2-es, az A2DP és a HID protokollt ismeri, az USB 2.0-s Type-C csatlakozással, MTP és OTG támogatással. A navigáció, amelyet az A-GPS mellett a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdjai is segítik, kiválóan dolgozott a Google Térkép használata közben. Az NFC kimaradt, de az infra nem, a képen látható további szenzorok találhatóak a készülékben.

  

A 3080 mAh kapacitású Lithium-Polymer akkumulátort unibody házba zárták. A tesztidőszak alatt két és félnapos üzemidő jött ki, 4 óra feletti képernyő idővel, átlagosabb használat esetén 3-4 nap lazán megvan. A már jól megszokott metódus szerint a készüléket 20-ról 100%-ra – a saját töltőjét átalakítóval használva – 104 perc alatt töltött fel. A gyorstöltési technológia támogatott, érdemes egy jó minőségű EU szabványú töltőfejet vásárolni pluszban.

  

Hogy mit kapunk a pénzünkért?

Kezdjük az előnyökkel:

A telefon nagyon jól néz ki, mintha csak az ember kezébe tervezték volna. Hardveres téren talán a legjobb, ami ebbe az árkategóriába belefér. Kamerák és multimédia tekintetében szintén osztályelső. Az ujjlenyomat-olvasó, a WiFi, a GPS, az akkumulátoros üzemidő mind-mind messze átlag feletti.

Hátrányok:

Rendeléskor elvakított a szerelem, annyira tetszett már az első kiszivárgott fotók megjelenése után a MI 5X, hogy nem vettem figyelembe a szoftveres bakit. Jelenleg még nem adták ki a Global MIUI 9-es verziót a telefonra, ezért kicsit bele kell nyúlni a rendszerbe, ha nem csak angol nyelven szeretnénk használni a 8-as MIUI-val. A másik a 800 MHz-es LTE-t (B20) támogatás hiánya.

A Xiaomi Mi 5X-et megvásárolni ide kattintva lehet, 246 USA dollárt áron. Kosárba rakás után válaszuk az EU Express szállítást 8 dollár értékben, így nem lesz további járulékos (ÁFA) fizetnivalónk, az összköltség 65 ezer Ft. Ha tudod mi a  Mi Account, a bootloader nyitás, a TWRP recovery, tiszta telepítés, ne habozz, vedd meg most. Mindösszesen 1 órás időráfordítással, egy szinte tökéletes, EU igényekre szabott, középkategóriában csúcs tudású telefon lesz a jutalmad. Ha a fentebb írt dolog kínai, akkor javasolt 1-2 hónapot várni, míg kiadják Global verziós kivitelben.

Kastély Béla