Xiaomi Mi 10T Lite 5G teszt

Tovább a Xiaomi Mi 10T Lite 5G készülékre

Xiaomi_Mi_10T_Lite_5G

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 7.70

Tudás: 7.52

Minőség: 7.42

Értékelés: 7.55 | Szavazatok: 69

Szavazzon Ön is!

Az elődmodell, a Mi 9T nem kapott Lite verziót, míg a Mi 10T széria már igen, ami azért előnyös, mert könnyebb kiválasztani a számodra megfelelő telefont. A sima Mi 10T-hez és a Pro-hoz képest nincs vészesen sok különbség. Külön érdekes, hogy a Mi 10T Lite 5G ugyanakkora kijelzőt kapott, mint két nagyobb testvére, 6.67 col képátlósat, ez a megoldás nem jellemző a lite modellekre egyik gyártónál sem.

Az átlag felhasználó számára annyi az egész, hogy a szelfikamera nem a kijelző sarkában, hanem középen van. Ez pedig sokkal elegánsabb, mintha a sarokban lenne.

1607455314680

A dobozban csak a telefont, a töltőfejet, az USB-c töltőkábelt és az antibakteriális tokot kapjuk. A tok teljes felülete végig áttetsző, nincs benne az a mattos megoldás, mint a Mi 10T Pro tokján, így sokkal jobb a fogása. Mivel a Xiaomi sosem ad fülhallgatót, a bekezdés első mondatából a “csak” szónak lehet örülni, hiszen azért nem kaptunk jack adaptert, mert a készülék alján megtalálható a 3,5 mm-es bemenet. Köszönjük, Xiaomi!

Az előlapon minimális kávák között látható a kijelző, amit a felső részen középen megszakít egy kameralyuk, ami szerintem sokkal elegánsabb, mintha a sarokban lenne, kettéválasztja az értesítési sávot, nem folyik össze az értesítés az állapotjelző ikonokkal. A beszéd hangszóróra az előlapon elhelyezett grillrács utal, ami mögé bekerült az értesítési LED is! 2020-ban már látványosan tudunk örülni telefonnak, amiből nem spórolták ki ezt a hasznos kis funkciót.

1607455314598

A hátlapon a kamera négyes és a dual ledes vaku található. Nem vagyok oda a színes hátlapokért, de a Mi 10T Lite hátlapja szerintem nem hivalkodó, nem túlzottan színes, tokon keresztül pedig nem csillog oly’ nagyon. A fehér-kék (vagy talán lila-türkiz vagy milyen?) színátmenet szerintem jól néz ki. Én csak a fekete-fehér-szürke színeket szeretem telefonnál, de erről el kell ismerni, hogy jól néz ki, az asztalon pedig egészen elegáns hatása van.

A keret jobb oldala rejti a hangerő-gombokat, valamint az ujjlenyomat-olvasós be/kikapcsoló gombot, ami amilyen gyorsan érzékel, annyira pontos. Az már egy másik probléma, hogy a telefont sokszor véletlenül sikerült feloldani, amikor csak beraktam volna a zsebembe. Ám ez a probléma könnyen orvosolható: beállíthatjuk, hogy csak akkor oldjon fel a telefon ujjal, ha meg is nyomjuk a bekapcsoló gombot.

1607455314631

A túloldalon pihen a 2 nanoSIM, esetleg egy nanoSIM és egy microSD befogadására képes SIM-tálca. Ebben az a különleges, hogy a két drágábbik készülék tárhelye nem bővíthető egyáltalán.

A készülék tetején helyet kapott a másodlagos mikrofon és az infraport, azaz ha nincs jobb dolgunk, kapcsolgathatjuk telefonról a TV-t, miközben más nézi. A keret alján található a hangszóró, a jack csatlakozó (emiatt lehet FM-rádiót hallgatni, a fülhallgató vezetéke funkcionál antennaként), az USB-C port, valamint a mikrofon. Elárulom, nem én mértem le, de a készülék dimenziói a következők: 165.4×76.8×9 mm. A tömege 215 gramm, ami nem meglepő egy ekkora telefonnál.

Az előlap és a hátlap Gorilla Glass 5 típusú üveg, de az előlapot egy ajándék fólia is védi, nem kell egyből rendelni, a keret matt műanyag, ami elméletben erősebb, mint az egyéb műanyagok. Az elő- és hátlap szélei enyhén le vannak kerekítve, jobb fogást biztosítanak így. Tokban hordva azt mondom, hogy tök mindegy, nem ront az élményen. Ettől függetlenül farzsebben tokkal sem érdemes hordani a telefont, nem érdemes egy elhajlást kockáztatni.

1607455314669

Személy szerint én télen kabátzsebbe rakom a telefonomat, szóval nem fenyeget ez a veszély, de el tudnám képzelni, ahogy Jerry Rig Everything-es Zack kése V alakú mélyedést váj a keretbe, valamint hogy hajlításnál ropog a telefon. Ezeket nagyon szívesen kipróbálnám a Mi 10T Lite-on, de nem erre kaptuk a teszt mobilt. :)

A hardver ugyan nem a csúcs legjobb, de kifejezetten gyors. A processzor a Snapdragon 750G, ami 5G támogatást nyújt. A G a szám után jelenthetné az 5G modem jelenlétét is, de azt jelenti, hogy játékra optimalizálták a chipsetet. A 750G nagyjából a 765G és a 690-es sorszámú Snapdragon chip közé sorolható teljesítményre. A grafikus gyorsításért az Adreno 619 felel, ami az elődjénél 10%-al gyorsabb. RAM-ból minden tárhely opció esetén 6 GB áll rendelkezésre, míg a háttértár 64 vagy 128 GB lehet. Előbbi típusa UFS 2.1, utóbbié UFS 2.2.

1608042025079

Akadozással a tesztidőszak alatt nem találkoztam, kivéve, ha számítjuk, hogy a Velencei-tónál a GPS nem találta meg magát és indíthattam újra a telefont.  Említettem, hogy 5G-s hálózatokhoz képes csatlakozni a hardver, valamint nem marad el a kétsávos WiFi 5, a Glonass, a BDS és a Galileo támogatottság sem. Érintés nélkül fizethetünk az NFC-chipnek köszönhetően, a TV-t pedig az infra port segítségével bekapcsolhatjuk. Ki is és állíthatunk csatornát, de most nem infraport bemutatót tartok.

A szoftver az Android 10 alapokra épülő MIUI 12, ami számomra egy könnyen átlátható, kezes felületnek bizonyult. A Xiaomi ígéretei szerint minimum 2 főverzió frissítésre számíthatnak a tulajok! A Gyorsbeállítások és az értesítések menüje nagyban hasonlít az iOS megoldására, el vannak egymástól szeparálva, jobb oldalról jön elő a gyorsbeállítások, balról az értesítések.

Ez összességben nem baj, mert így töredék áron állíthatod a Wi-Fi-t, a Bluetooth-t, a zseblámpa módot és a mobilnetet csempés nézetből. Gesztusvezérlés és sötét mód is rendelkezésre áll, igazából egy funkció kivételével nem hiányzott nekem semmi.

1608042025121

Ez a funkció pedig az ujjlenyomat-olvasó végigsimításával elérhető értesítési menü, amivel talán Samsungokban találkoztam már. Maga a szenzor egyébként pontosan ugyanaz, mint amit a Xiaomi Mi 10T Proban is próbáltam már, gyors és pontos.

Ha bővebben érdekel a MIUI 12, érdemes elolvasni a Xiaomi Mi 10T Pro tesztünket, abban részletesebben írtunk róla. Gyors megjegyzés: a számológép magyar fordításában a sebesség mértékek átváltására szolgáló menüpontot sebességváltónak nevezték el. :) 

1608042025123

A Xiaomi Mi 10T Lite kamerája 4 szenzort tartalmaz. A nagyfelbontású szenzor egy 64 megapixeles lencse (f/1.9 rekeszérték, 26 mm, PDAF-fel felvértezve), amely kellően éles képeket készít szép színekkel és egészen jó kontraszttal. Sötétben alapvetően nem rossz a kép, de zajosodik, a fókuszt nehezebben találja meg, ha pedig "mozgó célpont" a téma, akkor garantált az elmosódás.

A széleslátószögű (120°-os látószög) egység csak 8 megapixeles (f/2.2 rekesz), szóval a részletgazdagság és az élesség kevésbé jó, de a színei közel állnak a fő szenzoréhoz.

1608025671261

A másik két szenzor egy-egy 2 megapixeles darab (f/2.4 fényértékkel). Egyikük a makro fotókért felel, ez csak optimális fényviszonyok között lő éles képeket, míg a másik egy mélységélesség szenzor, ami a jó portrék javát szolgálja. Nem vagyok híve a sok két megapixeles szenzornak, inkább legyen kevesebb, viszont jobb minőségű.

1608025671277

A szelfi kamera 16 megapixel felbontású f/2.5 rekesszel, ami jó képet készített a plüss kulcstartóról. A színek élethűek és az élesség is rendben volt. Mivel a 2D-s arcfelismerés gyorsan tette a dolgát, meg vagyok vele elégedve. Annyit tennék hozzá, hogy míg a saját Xiaomim (Mi 9 SE) maszkban is felismer, addig a Mi 10T Lite nem.

1608025671328

A videós képességek közül kiemelhető a 4K@30fps támogatás, az ultra slo mo videók szerelmesei pedig 720P@960fps értékben rögzíthetnek klipeket. A kamera szoftvere számos különböző módot kínál, ám a makró módot nem helyezték el logikusan. A videókat giroszkópikus elektronikus képstabilizáció teszi rezzenésmentesebbé, ám ez csak 1080p módban érhető el, maximális felbontásnál nem. 4K-nál az EIS ennek ellenére szépen dolgozik.

A Xiaomi Mi 10T Lite kijelzője a képfrissítési ráta kivételével egyezik a Pro-éval. A felbontás továbbra is 1080×2400 pixel, a képarány 20:9, a képsűrűség pedig 395ppi, a gyártástechnológia IPS LCD, a képernyőméret pedig 6,7 inch.

1608042025125

A képfrissítési ráta adaptívan változik, a maximuma a mostanában egyre divatosabb 120Hz. A fényerő 476 nites, ami messze áll a legjobbaktól, de a mostani “napfényben” teljesen jól látható, érdekes részlet, hogy automata fényerőn fényes nappal, tényleg napsütésben magasabb az érték, a fényerőszint akár 596 nit is lehet.

A színek természetesen ugyanolyanok, mint a Pro esetén, csak a megítélés változott. Ugyebár ez az olcsósított LITE verzió, szóval itt nem volt elvárás, hogy legyen jobb a kijelző. Szerencsére a HDR10 támogatás sem hiányzik a repertoárból megfelelő Netflix vagy YouTube tartalom esetén.

1608042025109

A 120Hz-es kijelző Smart AdaptiveSync Display technológiával felszerelt, azaz ha egy álló képet elemzel, 30Hz-re csökken a képfrissítés, míg egy játéknál elérheti a 120-at is. Ezt lépcsősen tudja állítani a Mi 10T Lite, 30/48/50/60/90120Hz lehet az érték, köztes értéket nem ismer. Ha a játék nem elég gyors számora alapból, használhatod a Game Turbo funkciókat, amik a teljesítményt hivatottak növelni, valamint a képernyő érzékelését állítani.

A hangzás a beszédhangszóró kiegészítésének köszönhetően sztereó, de szerintem ha valaki olyan tartalmat akar hallgatni, aminél fontos a hang minősége, egyből előkap egy fejhallgatót, mert azt a szintet se a Mi 10T Lite, se más mobilok hangzása nem éri el.

1608042025081

A Mi 10T Lite kiváló üzemidőt hozott a teszt során, sokszor jobbat mint a konkurencia 5000 mAh-s okostelefonjai. Az akkumulátor 4820 milliamperóra kapacitású, amely csak vezetékesen, maximum 33 wattal tölthető. A töltési idő a gyári adapterrel alulról súrolja az egy órát, most az, hogy ez 58 perc vagy 59 perc 30 másodperc, nem számít. A képernyőidő 120Hz-es képfrissítés mellett 6-7 óra volt.

Természetesen optimalizálhatjuk az akkumulátor használatot, legrosszabb esetben pedig ultra energiatakarékos módba kapcsolhatunk. (Ez utóbbi kicsit úgy hangzik, mint a hiperűrbe lépés, csak pont az ellentéte, hiszen a funkciók és tudás terén éppen a 20 évvel ezelőtti időket idézi, az animációk eltűnnek és alig néhány alap applikáció marad használható.)

1608042025084

A Xiaomi Mi 10T Lite alternatívaként kitűnő választás lehet a Mi 10 Lite 5G, aminek ugyan nem 120Hz a képfrissítési rátája, de AMOLED a kijelzője, a kamerája pedig jobb. Nem mondható dealbreaker-nek, de a Mi 10 Lite a T modellel ellentétben nem rendelkezik sztereó hangzással. Másik opció a Poco X3, ami nem 5G-s, de olcsóbb és ugyanazt tudja.

A Xiaomi Mi 10T Lite szerintem sokkal szerethetőbb telefon, mint a Pro, nem azért, mert jobb lenne, hanem azért, mert kevesebb elvárást kell teljesítenie, azt pedig nevetve teljesíti is. Természetesen mindenkinek más a prioritás, de ha valaki szeretne egy gyors, egészen jól fotózó, hosszú üzemidővel rendelkező készüléket 110-120 ezer forintos ár körül, akkor érdemes a Xiaomi Mi 10T Lite készüléken elgondolkodni.

Összefoglalva a Xiaomi Mi 10T Lite egy nagyszerű, erős, funkciókban gazdag, sok prémium tulajdonsággal is rendelkező, egyébként középkategóriás telefon. Ha valakinek a mélyfekete nagyon fontos, akkor az IPS kijelző miatt nem jó vétel, de ha fontosabb a sztereó hangzás, a rádió, az infra port, esetleg a magas képfrissítési ráta a sok pozitív dolog mellett, akkor tökéletes készülék lehet számodra. Ennyiért meg valójában ez egy vicc, az ár-érték aránya brutálisan jó. 

 

Előnyök

Hátrányok

Kiváló üzemidő és gyorstöltés

A 64 megapixel felbontás előnye a kameránál nem észrevehető

120Hz-es képfrissítés

 

Jack csatlakozó

 

 

Írta: H Gábor