Samsung Galaxy Note10 teszt

Tovább a Samsung Galaxy Note10 készülékre

Samsung_Galaxy_Note10

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 7.87

Tudás: 7.76

Minőség: 7.85

Értékelés: 7.83 | Szavazatok: 55

Szavazzon Ön is!

A Samsung Galaxy Note modelljei közül a 10 és a 10+ kapott all-screen kijelzőt és már valóban alig választja el őket valami a Galaxy család legfrissebb készülékeitől. A legfontosabb különbség ránézésre a szögletesebb forma, valamint az Infinity-O kijelző, vagyis a megjelentőbe vájt lyuk, amely ezúttal a mértani középpontban helyezkedik el a szimmetria jegyében. A Samsung a Note 10 családdal hozott egyszerre két Note-ot is a piacra. A Note 10+ nagyobb és pár apróságban többet nyújt kisebb méretű, kompaktabb, ám olcsóbb testvérénél.

Bár ránézésre nincs nagy különbség a két változat között, a Note 10+ egyértelműen kétkezes darab, míg a Note 10 szinte kompaktnak érződik, főleg mellette. A 10 még a Note 9-nél is kisebb és könnyebb lett. A Plus 162.3×77.2×7.9 mm méretekkel rendelkezik, míg a Note 10 151×71,8×7,9 mm, ami a tömeget illeti, 196 gramm áll szemben 168 grammal.

A full-screen kijelző megjelenése sokat dobott a dizájnon, még a lyuk ellenére is, amely az előlapi kamerát – nem – rejti. A fekete lyuk egyébként huszonhat százalékkal kisebb a Samsung Galaxy S10 Plusnál használthoz képest a gyártó szerint. A usernek kvázi tök mindegy, lyuk van? Igen. Maximum a szépérzékünknek tett jót, hogy nem az egyik sarokba próbálták eldugni.

A Dynamic AMOLED kijelző a Note 10+ esetében 6.8 col, a felbontás 1440×3040 pixel, a Note 10-nél a 6.3 colhoz 1080×2280 pixel tartozik, a képarány 19:9, ahogy azt már megszokhattuk. A karcok ellen Gorilla Glass 6 véd, támogatott a HDR+ és van Always-on Display is (ha már az értesítési LED elfogyott a raktárból). A fényerő szokás szerint nem rossz, ám kültéren továbbra is maximális fényerőn kell használni őket, másként túl kevés, ezen érdemes lesz még a cégnek dolgozni, a Galaxy S szériánál is régóta tapasztalható a fényerő hiánya erős napsütésben. Az IP68-as burkolat perfekt, prémium kategóriás, már csak a dizájn miatt is messziről azonosítható, hogy Note-ról van szó, az imidzs működik, teszteltük.

A Note 10-ekben a kijelzőbe rejtették az ujjlenyomat-olvasót, amely van annyira gyors, mint a fizikai szkennerek, ráadásul nagyon pontos, egyszer sem tévesztett. További plusz pont, hogy nem a megjelenítő legalját kell tapicskolni, ergonómiailag is pont jó magasságban van, egyszerűen kényelmes.

Samsung Galaxy Note 10/10+ pics

A Note 10-ek alján középen találjuk az USB C portot, ettől jobbra a hangszóró rácsa és a ceruza található, balra a fő mikrofon rejtőzik. A telefonok jobb éle üres, fent a SIM tálca található, míg bal oldalra a hangerőgombok és a bekapcsoló gomb található, amely programozható is. A Note 10-ek kerete prémium kategóriás fém, a hátlap üvegből készült. A burkolat ma már szinte kötelezően IP68-as víz- és porálló.

Mindkét modellben a Qualcomm Snapdragon 855 chipset található, kivéve Európát, ahova a saját fejlesztésű Exynos 9825 SoC-cal hozzák, ez a 7nm EUV technológiával készült. A legújabb csúcs processzor nemcsak kisebb, de hatékonyabb az elődnél. A Samsung Galaxy Note 10-be 8 gigabájt RAM és 256 gigabájt tárhely került, microSD bővíthetőség nincs. Vele szemben a Samsung Galaxy Note 10+-ba kérhető 512 gigabájt tárhely – legalábbis a tengerentúlon – és bővíthető is, valamit valamiért, a kisebb modellnél a méret miatt szorította meg a gyártó a microSD használatát. Fontos apróság, hogy a tárhely UFS 3.0, így jóval gyorsabb az írási és olvasási sebessége, mint akár a Samsung Galaxy S10+-ban, ahol UFS 2.1 található.

Az interfész a Samsung One UI, amely az Android 9-en fut, szerencsére egy mára igen kiforrott csomagról van szó, amely nincs teletömve felesleges, előre telepített appokkal. Az alapvető Google programok mellett van pár Samsung által fejlesztett, de ez sem erőltetve, minden ilyesmire ott a Galaxy Store. Mindkét modell elérhető egy- és két SIM-es változatban is, dual standby megoldással.

Samsung Galaxy Note 10+ screenshots

A One UI egyre jobb, már nagyon rég el is felejtettük a TouchWiz-t és megszokhattuk, hogy a Samsungok bizony gyorsak. A launchert a cég a Galaxy S10 szériával mutatta be és hamarosan érkezik a már Android 10-re épülő One UI 2.0 is számos új funkcióval! A Note 10+ egyike a leggyorsabb androidos okostelefonoknak, főleg a 12 gigabájt RAM-mal, de a Note 10-nek sem kell a 8 gigabájt memóriával szégyenkeznie.

A Samsung DeX segítségével USB C porton keresztül összeköthető a számítógépünk a telefonnal és akár a laptopot is kiválthatja, némi kompromisszummal, viszont jó hír, hogy már nincs szükség sok tízezres plusz kütyüre, egyszerűen a telefon tudja, amit kell. Pont. A Windows 10 készülékek emellett összeköthetők szintén a Note-okkal, így minden értesítés megérkezik a PC-re vagy laptopra, illetve tükrözhető a telefon kijelzője, láthatók a fényképek, az üzenetek. Nem egy nagy extra, de kényelmes, egyszerű és csak egy Microsoft fiók kell hozzá, egyedül a drag-and-drop funkció volt néha bugos, de nem vészesen.

Sajnos a Samsung továbbra sem tud olyan folytonosságot biztosítani, mint az Apple, hiszen ha ott egy fájlt elkezdünk írni iPaden, otthon egy mozdulattal folytatható Macbookon, nagyot üthetne a dél-koreai cég egy ilyen ajánlattal. Ehhez kapcsolódik, hogy Bixby sem okos, minden egyes új telefonnál, minden évben a nulláról kell őt feltanítani, holott elképesztően jól működhetne már, ha a fiókhoz tudná társítani és elmenteni az infókat. Kár érte.

Samsung DeX pics

 

A Samsung Galaxy S10 és S10+-hoz képest nem sokban változott a Note-ok kamerája. Ugyanazt a 16+12+12 megapixeles összeállítást kapta a kisebb modell, mint a Galaxy S széria. Ez a kombináció kiváló fotózási élményt nyújt és automata módban is gyönyörű képek készülhetnek még akkor is, ha nem ez a fotózás csúcsa jelenleg. A Note 10 esetében a fejlesztés főként a videóra fókuszált, továbbfejlesztették a képstabilizátort „szuperstabilizáló” néven, erre nagy szükség is volt, valamint megjelent az élő fókuszos videó funkció, amely lehetővé teszi bokeh, avagy elmosott háttér melletti videózást.

Ez mondjuk játékra jó, de nem tudom elképzelni a szituációt, hogy mikor akarna valaki szándékosan így videót felvenni. Viszont van, használható és jó, tetszett. Ezen kívül is többféle effekttel emelhető ki a fotó tárgya a háttérből, legyen szó a fekete-fehér háttérről, előtérben a színes tárggyal vagy éppen egyéb lehetőségekről. Nem egy elképesztő fejlesztés, de gyárilag megkapjuk és ezekért nem szükséges utólag valamilyen – javarészt fizetős – alkalmazást letölteni.

Samsung Galaxy Note 10/10+ camera software

A nagyobb modell esetében külön lencse, a DepthVision áll rendelkezésre az elmosáshoz. Az AR firka funkció lehetővé teszi, hogy kiterjesztett valóság képekre írjunk vagy rajzoljunk, akárcsak Instagramon vagy Snapchaten, itt azonban az S Pen is segítségünkre van a személyre szabásban. A Note 10 előlapi kamerája 10 megapixeles, a vele készült szelfik abszolút mértékben elfogadható minőségűek, nem panaszkodhatunk.

A Samsung Galaxy Note 10+ kamerája szintén „csak” az egyik legjobb a piacon, a top 5-ben biztosan benne van. A hátlapra négy lencse került, a fő optika 12 megapixeles, ez az éjszakai módban segít sokat, emellett a Samsungtól megszokott vibráló, erős színű képeket hoz, míg a 16 megapixeles, f/2.2-es ultraszéles látószögű és a 12 megapixeles kétszeres teleobjektív közelebb hozza a tárgyakat és a korábbiakhoz képest sokkal érdekesebb látószöget biztosít a képekhez. Éjszakai módban a Note 10+ jóval kevésbé használ agresszív zajmentesítést, ebből kifolyólag zajosabbak az elkészült fotók, viszont mégis szebb végeredményt kapunk.

A negyedik kamera a VGA felbontású Depth lencse, ez adja az elmosást szoftveres módosítás helyett. Az Élő Fókuszos videóban kérhető elmosás, nagy kör, színes pont, illetve képhiba effekt is. A Note 10+ szelfi kamerája az előlapi notch-ban csücsül, 10 megapixel felbontással. Az Élő Fókuszos videó szűrőivel szórakoztató módon játszhatunk a szelfi képekkel.

Note 10+ sample pictures

A Note 10 és a Note 10+ fotói közötti különbség abszolút minimális, videóban alkotott nagyot a Samsung, főleg az optikai képstabilizátorral. Összehasonlítva az iPhone XS Max-szal és a Note 9-cel, a két 10-es sokkal simább felvételeket ad. Persze nem lesznek jobbak a felvételek mint a DJI Osmo Mobile 3 gimballal, de már majdnem. A videózáshoz tartozik a megújított videószerkesztő, amely a galériába épült be és gyakorlatilag az Adobe Premier Rush egyszerűsített változata.

Az elkészített fotók hozzák azt, amit elvárunk egy Samsung csúcsmobiltól. Lenyűgöző dinamika, sok részlettel. A változtatható rekeszérték jól kihasználható napfényben, a színek enyhén túlzóak, de a jelenet optimalizálót bekapcsolva hagytuk fotózáskor, a közösségi felületeken való megosztáskor kifejezetten jó pont. A Samsung a fejlesztések során ráment a HDR javítására, ez az összes fotón jól kivehető, akár összehasonlítva más csúcsmobilokkal is. A szélesebb rekesz lehetővé teszi a szoftver számára, hogy megnövelje a záridőt, így a beremegett fotók esélye drasztikusan csökken.

Note 10 sample pics

A gyenge fényviszonyok melletti fotózásnál a Note 10-ek hozzák szintén, amit kell, elképesztően jó fotókat készítenek éjszaka, a dinamika tartomány ismét elsőosztályú, a színek kiválóak, zajt alig találni. Ugyanakkor továbbra sem javították a Galaxy S10 családnál látott túlexponált lámpákat (jelen esetben a holdat), illetve minden erősebb fényforrás homályos lesz.

A 3.5 mm-es jack portot dobta a cég, elsőként a csúcsmobilokon, így vezeték nélküli vagy USB C csatlakozós fülhallgatóra van szükség a zenehallgatáshoz, illetve a legköltséghatékonyabb egy jack-USB C átalakító kábel. Kivéve, ha valaki a tényleg minőségi, gyárilag kapott darabot akarja használni, amely AKG márkájú, mikrofonnal és zenei vezérlőgombokkal is rendelkezik. Nem különlegesen vájtfülűek számára megdöbbentően jó lesz a minőség. A dobozban található tartozékok listájában ott van még a SIM-tű, a pót tollhegyek a ceruzához, valamint az USB C-OTG adapter és a 25 wattos fali töltő az USB C-USB C kábellel együtt.

Az adatok biztonságáról az arcfelismerő és a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó gondoskodik. Ha mindenáron szeretnénk rá panaszkodni, akkor az animáció miatt tennénk, egy hajszállal tovább látható, mint szükség lenne rá, de ez tényleg nettó kukacoskodás. Az arcfelismerő nem annyira megbízható technológiáját tekintve mint a Mate 20 Pro vagy az iPhone-oké, ugyanis csak az előlapi kamerára hagyatkozik.

Akkumulátorból a Note 10-be egy 3500 mAh-s telep került, ez sem világmegváltó újítás, ám egy napot szépen csendben és nyugodtan kihúz, amit elvárunk tőle, az tökéletesen teljesíti, itt a szerkesztőségben legalábbis senkit nem ver a víz a két napos üzemidő miatt már. 1-1 húzósabb napon este nyolcra volt, hogy már tölteni kellett, de belefér. Persze több mint háromszázezer forintért nem mindenkinek fér bele ennyi kompromisszum. Szerencsére azonban a Note 10 gyorstölthető, így tizenöt perc alatt annyi energia szuszakolható a telepbe, hogy röhögve kibírja már lefekvésig.

Samsung Galaxy Note 10 screenshots

Egy kilencven perces videó maximális fényerőn huszonkét százalékot húz le az akksiból. Érdemes megemlíteni az oda-vissza, avagy a reverz töltés lehetőségét, a PowerShare a beállításokban aktiválható. Gyárilag 25W-os töltővel érkezik, ám a 45W-os töltési lehetőséget a kisebb Note nem támogatja.

A Note 10+ akkumulátora 4300 mAh, így jóval nagyobb kapacitású kistestvérénél, sokkal tovább is bírja. A trükk egyrészt a nagyobb akksinak, másrészt a kiváló optimalizálásnak, harmadrészt annak is köszönhető, hogy bár QHD+ felbontású a megjelenítő, gyárilag 1080p az alapértelmezett, ez sokat számít, ráadásul az emberi szem nem látja a különbséget.

A Samsung 45W-ra fejlesztette a gyorstöltését, ez igen drasztikus lépés a korábbi 15W-os fali töltő után, hatalmas piros pont. Egy fekete is jár, mert gyárilag csak 25W-ost kapunk a csomagban, az extra gyorstöltésért bizony csengetni kell. A gyári töltővel nulláról száz százalékra hetven percre volt szükség, legyünk őszinték, ez a nép nagyjának bőven elég. A wireless töltés is fejlődött, 15W érhető el maximum, ez az S10-hez képest is előrelépés, ott 12W-ot tudnak a hardverek.

Minden Samsung Galaxy Note sajátossága a kínálatban a széria létezése óta az S Pen, amely minden évben okosabb. A mai napig nincs sok telefon gyárilag stylussal ellátva, viszont sokak számára rendkívül fontos és nélküle nem is vásárol mobilt. Az S Pen a telefon jobb alsó sarkában bújik meg, nyomásra bukkan elő, könnyű és könnyen használható. A ceruza nyomásérzékenysége nagyon jó, így írásra, de részletgazdag rajzolásra is használható többek között. Segítségével írható jegyzet anélkül, hogy feloldanánk a telefont. A Note 9 óta a toll Bluetooth-szal kapcsolódik és a telefonba dugva töltődik, ám míg a tavalyi ceruza fél, addig a 10-eseké tíz órát is kibír egy töltéssel! Nem kis előrelépés.

A Pent különböző irányba mozgatva a levegőben számos funkciót aktiválhat, megnyithatók appok, akár a kamera is, csoportos szelfi készíthető a telefontól távolabb, de fontos apróság, hogy minden S Pen lehetőséget csak a Samsung saját alkalmazásainál használhatunk ki maximálisan.

 

Összegzésként elmondható, hogy a Galaxy Note 10+ a cég által valaha gyártott legnagyobb méretű és teljesítményű okostelefon, a gyönyörű színekkel pedig méreteset rádobtak az amúgy is prémium érzésre. A 6.8 colos kijelző, az S Pen és a csúcs tudás mellé párosított erős akkumulátor igazán ütőssé teszi a Note 10+-t. Írjuk mindezt annak ellenére, hogy technikailag nem a leggyorsabb vagy a legjobb kamerás mobil.

Ellene szól a mára igencsak elrugaszkodott ára, a túl nagy méret és a csúszós hátlap, ahogy az is, hogy ezek ellenére sem a legjobb a kamerája a piacon, cserébe viszont a legjobb kijelzőt, a legjobb szelfi kamerát, elképesztő mennyiségű szoftveres plusszal ellátott kamerát és sokak szerelmét, az S Pent is adja a Note 10+.

A Note 10-et könnyebb kézben tartani elődjénél, a dizájn – bár szubjektív –, de szép, kiváló videófelvételek készíthetők vele, viszont nem mindenki barátkozik meg a „csak” full HD felbontással, az átlagos(an jó) akkumulátorral és a 3.5 mm-es jack hiányával.

A Samsung Galaxy Note 10-ek a gyártó legkönnyebben használható S Penes okostelefonjai, amelyek közül a kisebb most nem váltja meg a világot, a nagyobb jobb eséllyel törekszik rá. De úgy is fogalmazhatunk, hogy a Note 10+ az igencsak borsos ára miatt sokaknak kiesik a szórásból és hiába erősebb tudásban testvérénél, ár-érték arányban mégis a Note 10 lesz többeknek a befutó. Aki pedig Note-ot akar, az Note-ot fog venni, a ceruza még mindig igazi piros hetes milliók számára.