Samsung_Galaxy_A80

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 7.72

Tudás: 7.14

Minőség: 6.78

Értékelés: 7.21 | Szavazatok: 64

Szavazzon Ön is!

A Samsung 2019 áprilisában mutatta be az idén teljesen újragondolt Galaxy A széria csúcs modelljét, az A80-at. A telefon különlegessége a csúszkás, forduló kamera, amelynek köszönhetően külön előlapi szelfi optika nem csúfítja el az előlapot vagy épp a kijelzőt, mint a Galaxy S10 szériánál például. A Galaxy A megújított családja esetében ott az A30, amely valóban megfizethető árat kapott, némileg drágábban ugyan, de még reális áron érhető el az A40/A50, majd a legjobb ár-érték arányt az A70 hozta el, az A80-nal pedig a Samsung sutba dobott minden realitást az árképzés során.

A Galaxy A80 ellen jelenleg az ára szól, ugyanis a 230 ezer forint ezért a tudásért kegyetlenül sok, ennyiért már jóval erősebb és „menőbb” S10 is kapható, ráadásul kompaktabb is minden téren – bár sokaknak az A80 nagyobb mérete lehet hívogató –, tudásban viszont egyértelműen többet ad, pont annyival, amekkora a különbség az A és az S széria között. Ha barátságosabb összeget kérnének érte, úgy nagyon ajánlott mobil lehetne az egyébként erős tudása és az újra egyre trendibb hatalmas méret miatt.

Samsung GAlaxy A80 pics

Az A80 elődjéhez képest több téren fejlődött, legyen szó a kameráról, a chipsetről vagy RAM-ról, mindössze a kijelző maradt ugyanolyan, illetve az akkumulátor teljesítménye lett szolidabb sajnos.  A Galaxy A80 mellett a gyári dobozban állítólag jár hozzá USB C-s fülhallgató, kábel és egy 25 wattos gyorstöltő töltőfej, mi egy csupasz csomagban kaptuk. A Samsung biztosított nekünk egy különleges tokot is,a mely hátulján kétféle méretű kitámasztó is található. Ez igazán praktikus, már csak azért is, mert az üveg hátlap kegyetlenül csúszik, egyenes asztalon kívül nem letehető nagyjából sehova, mindenhonnan húzza a gravitáció, tehát tok kell rá. Első körben a töltőkábelt próbáltam éppen rádugni, azonban nemes egyszerűséggel kitoltam vele a tokból az A80-at. Állandóan szabadulna a készülék belőle.

Ekkor valóban szétszedtem őket és kiderült, a mérnökök észrevették a bakit és egy átlátszó fólia található a fekete részen, amely gyakorlatilag ragasztós, így már atomstabil lett. Az A80 mellett szól a különleges pop-up és forgatható kamera, a minőségi kijelző, valamint a valóban extra gyors töltési lehetőség, azonban ezeken kívül semmi extrát nem nyújt, a középkategóriás árnak megfelelően kompromisszumokat kell kötni.

Tesztünk alanya igencsak vaskos, méretben és tömegben egyaránt, egyébként egy nap alatt át lehet szokni rá, emiatt nem vetném el egy esetleges vásárlás esetén. Kompaktnak semmi esetre sem mondható. 220 grammot nyom a mérlegen, így a nálunk járt legnehezebb mobil, bár méretben nem kiemelkedő, 165.2×76.5×9.3 mm, de erre szükség is van a 6.7 colos kijelző miatt. Az anyagminőségbe akarva sem lehet belekötni, az A80 a felsőkategóriát idézi a Gorilla Glass elő- és hátlappal, a fém kerettel, kézben fogja iPhone vagy Galaxy S10 érzet keríti hatalmába az embert.

Samsung Galaxy A80 official pics

A bekapcsoló gomb jobb oldalon található, a hangerőgomb párosa a keret bal oldalán. Ezt nem teljesen értjük, ugyanis ha a gyönyörű kijelzőt filmezésre használjuk és megfelelő irányba forgatjuk el, úgy a gombok alulra kerülnek, így nem lehet menet közben hangot állítani. Alul a nem túl hangos hangszóró, a mikrofon, az USB C-s töltőport, valamint a SIM tálca foglal helyet, a felső élen pedig a másodlagos mikrofon csücsül. A készülékház nem vízálló, így egy nagyobb buli során érdemes figyelni rá, hogy ne sörben ússzon, mert sem ezt, sem más folyadékot nem kultivál, de legalább a garanciát elveszti a telefon. Ami hiányozni fog, de a tendencia miatt lassan kikopik, az a jack csatlakozó, illetve itt kihagyta a gyártó a sztereó hangzás ziccerét, ami pedig az A80 különlegességét adja, az a forgatható hátlapi kamera, amely egy csúszkás rendszernek köszönhetően szelfi lencseként is funkcionál. Ennek köszönhetően nincs notch, nincs kijelző lyuk, viszont emiatt nincs értesítő LED sem.

A kamera gyorsan előbukkan és fordul mindkét irányban, nem lehet rá panaszunk, továbbá okos részlet, hogy a kijelző lekapcsolásakor automatikusan a helyére megy a kamera, megakadályozva ezzel a károsodást. Az egyetlen negatívum, hogy a forgó rész gyűjti rendesen a koszt, már pár nap alatt látványos lett a plusz réteg, valamint hogy picit, még nem zavaróan, de zörög és lötyög kinyitva.

A kijelzőt már említettük, túl sok panasz nem lehet rá, Super AMOLED panelről van szó magas kontraszttal és élénk színekkel, kiváló betekintési szöggel, valamint maximális fényerővel. A beállítások között finomhangolható pár részlet, így a kékfény szűrő vagy a sötét mód, illetve az RGB színekkel is játszhatunk. A notch hiánya miatt jelenleg ez a Samsung legjobb megjelenítője.  A panel jelen esetben 6.7 col és 1080×2400 pixel felbontású, a képarány 20:9, ez 393ppi pixelsűrűséget jelent. A beállítások között találunk egykezes módot is, amely lehetővé teszi a tepsi egykezes használatát, ám nevetségesen kicsire veszi a méretet, ezen még lehetne dolgozniuk a mérnököknek, mert egyébként szuper funkció. Érdemes átnézni a navigációs sávra vonatkozó opciókat is, ahol nemcsak a gombok sorrendje változtatható, de kiválthatók teljes képernyős mozdulatokkal is az ikonok. Gesztusvezérlés nincs. Furcsa, de az előlapi, kijelzőbe integrált ujjlenyomat-olvasó nagyon érzékeny, de nem a jó értelemben, ötből egyszer olvasta be az ujjlenyomatomat, elképzelésem sincs, mitől volt nálunk ennyire tragikus a használata.

A Galaxy A80 gyárilag Android 9 Pie rendszerrel érkezik, azon a One UI felülettel, amely egyre okosabb - lásd a korábbi TouchWiz és Samsung Experience launcherekről szóló leszólásokat, itt már nem sok mindenbe lehet belekötni! Állíthatók a widgetek, az ikon méretek, vannak témák, igény szerint változtatható a kezdőképernyő és az alkalmazások listájának mérete. Gyárilag elérhetők az alkalmazásikon-jelvények, amelyek jelzik az értesítések darabszámát, zárolható az elrendezés, egy mozdulattal megnyitható a redőny és még számos, a mindennapi használatot megkönnyítő opció található a One UI-ban.

Az egész telefon kezelhetősége, a gyorsaság nagyon is rendben van, köszönhetően a Snapdragon 730 chipsetnek, a játékok kifejezetten simán futottak rajta, még a PUBG Mobile is a legnagyobb grafikus beállításon. A SoC a középkategória megbízható darabja, amely nem a világ leggyorsabbja, ám nem csalódtunk benne a teszt teljes ideje alatt, őszintén szólva gyorsabb volt a telefon, mint amit elvártunk volna tőle kategóriájához képest. Persze lehet, hogy a Samsung tette oda magát a horror ár miatt. RAM-ból 8 gigabájt áll rendelkezésre, ezen semmi sem múlhat, a tárhely pedig 128 gigabájt, nem bővíthető.

A benchmark teszteken a Galaxy A80 talán leginkább a ma már két éves Galaxy S8-hoz áll közel teljesítményben, a konkurens és árban sokkal kedvezőbb – újként a cikk írásakor mintegy 60 ezer forinttal – Huawei P30 egy bő harmaddal jobban teljesít. Kellemetlen, de nincs mit tenni.

Samsung Galaxy A80 software pics

Ami az akkumulátort illeti, az elődhöz képest 300 mAh-val nőtt a kapacitás, így már 3700 mAh-t biztosít, extraként pedig 25 wattos gyorstöltésre is képes, ráadásul a gyárilag kapott töltővel! Dicséretes! Összességében picit negatívum, hogy néha megdöbbentően gyorsan merül az A80 és az Always On Display az egyetlen fő zabagép, önmagában nem indokolja az egyetlen este alatti 30 százalékos merülést. Egy újraindítás után már jobb volt az összkép, de egy komplett napot épphogy teljesít a telefon visszafogottabb használattal. A merülés egyik oka a motorizált pop-up kamera, valamint a hatalmas, fényes AMOLED kijelző, így ez talán megbocsátható részlet.

Az akkumulátor tesztünkben egy másfél órás videót néztünk maximális fényerőn – a félreértések elkerülése végett nappal, éjjel ugyanis fizikai képtelenség lett volna a fényesség miatt – Wi-Fi-n, teljes töltöttségről ennyi idő alatt 15 százalékot merült a Galaxy A80. A gyorstöltésnek köszönhetően negyven perc alatt már félig tölti a telepet nulláról, szerettük.

Többeknél hallottuk, hogy a zenelejátszás gondot okozott. Mi egy Plantronics BackBeat Go2 Bluetooth headsettel teszteltük, egyetlen hibával, akadással, újraindulással sem találkoztunk a letöltött zenék, illetve a YouTube Music hallgatása során.

Lássuk a Galaxy A80 kamerás tudását! A hátlapon a fő optika egy 48 megapixeles, f/2.0 fényértékű darab, ezt 8 megapixeles f/2.2-es ultraszéles látószögű szenzor és egy 3D Time-of-Flight (ToF) egészít ki f/1.2 apertúrával a jobb mélységélesség érdekében. Ez eddig kiválóan hangzik, ugye? A végeredmény összességében nem rossz, de több apróság árnyalja a képet.  

A ToF lencsével kezdünk, az élő fókusz funkció használja ki, ez konkrétan a mobilban valaha látott egyik legjobb, a bokeh effekt kiváló! A Samsung a ToF-ra cserélte le a teleobjektívet, így sajnos kimaradt az optikai zoom. A másodlagos, ultraszéles optika is jól teljesít, nincsenek torzult szélek a képeken, mint más okostelefonoknál, egyszerűen úgy teszi a dolgát, ahogy az elvárható.

Samsung Galaxy A80 camera software

A fő kamera pont a megosztó a trióban. Mellette szól, hogy a színhűsége kiváló, az ég tényleg kék – kivéve, ahol felhős időben fotóztam –, még a jelenet optimalizáló sem tud sokat pluszban hozzátenni. Ami nem tetszett, azok az éjszakai fotók, zajos képeket kapunk, sokszor az élesség sincs a helyzet magaslatán. A jelenet optimalizáló úgy tűnik, leginkább arra jó csak, hogy a színeket élénkebbé teszi, ám semmi finomságot vagy árnyalatokat nem találunk a munkájában és elég sokáig is tart a jelenetek felismerése. Összességében tehát az átlagos felhasználóknak megfelelnek a Galaxy A80 által készített fotók, fotó mániások pedig nem ezt a készüléket fogják választani.

Samsung Galaxy A80 camera pics

Átlagos tesztnél itt most a szelfi kameráról ejtenénk pár szót, azonban az A80-nál ez egy és ugyanaz a hátsóval. A mechanika amellett, hogy nem éppen halk, kifejezetten gyors az előbukkanást és az eltűnést figyelembe véve is. Más kérdés, hogy szelfi módban használva a beállítások kevésbé sokrétűek, nem világos, miért nem tudja ugyanazokat a technika megfordítva. Ilyenkor nem használható az éjszakai és a panoráma mód, valamint nincs jelenet optimalizálás sem. Ami hasznos, az az ultraszéles szelfi mód, ez lehetővé teszi a különböző látómezők közti választást attól függően, hány embert szeretnénk egy fotóra tenni.

Összességében fő probléma nincs a Samsung Galaxy A80-nal, sőt, egy kifejezetten tetszetős, igen erős középkategóriás óriást ismerhettünk meg benne, különleges pop-up kamerával. A nehezen kompromisszumra bírható ujjlenyomat-olvasó – egy ujjat többször kell beregisztrálni, úgy már vállalható –, a gyengécske hangszóró ellenében ott a gyönyörű kijelző, a prémium dizájn és anyaghasználat, valamint a játékokra kihegyezett teljesítmény, így összességében apróbb vakarózásokkal ugyan, de tetszik. Ha nem 230 ezer forintért adná a cég jelenleg újonnan, akkor abszolút ajánlható lenne a lapát mobilok között, ettől azonban sokkal olcsóbban kaphatunk a konkurenciánál jobb telefont, sőt, akár házon belül is.

A Samsung Galaxy A50 nagyon minimális kompromisszumot kíván csak – műanyag ház, 0.3 collal kisebb kijelző, alig gyengébb kamera, cserébe van jack –, viszont 99 ezer forintba kerül, az A70 még kevesebb kompromisszummal, viszont 4500 mAh-s akksit ad, cserébe 115 ezer forintot kóstál. A fentiek nem érnek meg plusz 130 ezer forintot, bárhonnan is nézzük. Vagy érdemes megnézni a kompaktabb méretű és kijelzővel rendelkező, ám okosabb és szebb képeket készítő Huawei P30-at 200 ezer forintért. A cég a Samsung Galaxy A80-nal a fiatalokat célozta meg, akiknek számít az egészen jó kamera és a hatalmas méret, kijelző. Amint esik az ára, kifejezetten ajánlható darab lesz.