Nokia_XR21

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 7.17

Tudás: 7.04

Minőség: 7.87

Értékelés: 7.36 | Szavazatok: 23

Szavazzon Ön is!

A 2021 augusztusában bemutatott Nokia XR20 a strapabíróság és a tartósság új fejezetének kezdetét jelentette a mobilok világában. Mmindannyian ismerjük a legendás Nokia készülékek mémjeit, mint például a Nokia 3310-ét, ahol a mobil szívósság mintaképeként látható különböző jelenetekben. De tényleg szükségünk van rá? Egy olyan tartós készülék, amely ellenáll az idő és az ügyetlenkedés próbájának, ígéretesnek hangzik. De egy ütős tok és egy edzett üveg rátétele akármilyen készülékre talán elég is lenne. Vagy mégsem?

Az előd sem volt rossz telefon, sőt! De ez a készülék viszont már valóban olyan, mint egy tank, és úgy is viselkedik, mint egy tank. A robusztus képességek mellett a készülék számos olyan csúcstechnológiás tulajdonsággal rendelkezik, amelyekre a modern okostelefon-felhasználók szinte mindig vágynak. Beleértve a 64 megapixeles hátlapi kamerát, az akár két napig is kitartó üzemidőt, és a kezelőfelületi tulajdonságait tekintve tisztességes dizájnt.

Doboz, külső

A Nokia XR21 doboza csak egy USB-kábelt és egy SIM-eszközt tartalmaz. A megfelelő töltőt nem tartalmazza, de a HMD Global opcionálisan kínál egyet körülbelül 35 euróért, de persze bármilyen, 33W-ra képes kompatibilis töltő megteszi. Az XR21 esetében 36 hónap és egy év garancia vonatkozik a hibás kijelző cseréjére.

20230923_170400

A telefon gumírozott sarkai nem feltűnőek, de ujjal abszolút érezhetők. Az HMD Global "csillapító TPU sarkoknak" nevezi őket. A hátlap ütésálló polikarbonátból készült - sajnos a kézben tartás nem prémium kategóriát sugall, bár kétségtelenül nem ezt keresi nagy eséllyel a célcsoport -, és az elülső részt a Corning Gorilla Glass Victus védi. A Nokia XR21 magas minőségűnek és rendkívül strapabírónak mutatkozik, tiszta kidolgozással.

A telefon nemcsak por- és vízálló az IP68 szabvány szerint, hanem IP69K tanúsítvánnyal is rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy 100 bar nyomásnak is ellenálljon. Egészen pontosan: “Az IP69K védettséget a német DIN 40050 szabvány specifikálja. Fokozott védettséget jelez elmerülés és nagynyomású mosás (gőzborotva) ellen. A vizsgálati eljárás során a védettséget 100 bar nyomású, több irányból, ciklikusan fröcskölt forró vízzel ellenőrzik”.

A Nokia XR21 esetében semmi gondot nem okoz az esés 1,8 méteres magasságból. Az MIL-STD-810H szabvány szerint 1,5 méter magasból történő leesés, és -20 és +55 °C között kell tökéletesen működnie egy telefonnak, valamint vizes kézzel vagy kesztyűvel is kezelhetőnek kell lennie, ezeket mind tudja a Nokia XR21 5G.

20230923_170804

Az XR21 a vékonyabb és könnyebb, de ugyanakkor megtartja a már ismert strapabíróságot, és ebben az értelemben valóban figyelemre méltó. Kellemesebb érzés a kézben, és a készülék szélei finomabbak és kevésbé tolakodóak. Sok mindent megtartott elődjéből, a 3,5 mm-es jack csatlakozót, a sztereó hangszórókat, valamint a két testreszabható gombot. 

Ez utóbbi az abszolút kedvenc funkcióm. Rövid és hosszú nyomásra is más gyors hozzáférés választható mindkét gombnál, lehet rendszergyorsfunkciót elérni (pl. hangprofil váltás vagy képernyőkép készítés), de appot is tud indítani és SOS eseményvevő is elindulhat. A bal oldali gomb működhet adóvevőként is, ha a Teams és a PTT előre telepítve van, alapértelmezetten támogatottak. 

A Nokia XR21 háza 100%-ban újrahasznosított alumíniumból készült. Rendkívüli strapabírása miatt nem kell aggódni amiatt, hogy egyhamar új telefonra lesz szükség – és nagyban hozzájárul a nyersanyagok megtakarításához is.

A Nokia XR21 Midnight Black és Pine Green színekben kapható. 10,45 mm vastagságával nem tekinthető vékony telefonnak, de azért vékonyabb egy hagyományos strapatelefonnál, mint például a CAT S75, és különösen könnyűnek tűnik. Azonban a dizájn még mindig kissé elavultnak tűnik, és a kijelző aránytalan felületi arányával (77%) is hozzájárul ehhez az benyomáshoz. A teljes méretei 168×78.58×10.45 mm.

Kijelző

A Nokia XR21 LCD-kijelzője 6,49 hüvelykre zsugorodott, és Full HD+ minőségben nagy pixelsűrűséget kínál. A frissítési gyakoriságot a rendszer állíthatja be, ilyenkor automatikusan 60 és 120 Hz között vált. Közvetlenül 60 Hz-re is beállíthatja. A panel névlegesen a HLG és a HDR10 HDR szabványokat támogatja, de ez az alacsony fényerő miatt meglehetősen kérdéses lehet. A HMD Global maximum 550 nitig határozza meg a napfény fényerejét, ami így 2023-ban elég gyenge. 

20230923_170418

A kijelző 1080×2400 pixel felbontású, Gorilla Glass Victus karcvédelem jár hozzá. A valamivel kisebb kijelző is egy fokkal élesebb az XR21-en, így 406ppi a pixelsűrűség. A színek tekintetében az LCD betekintési szögstabilitása nagyon jó. Még nagyon meredek betekintési szögekből is alig van színinverzió, de a fényerő meredeken csökken. Sötétben nincsenek észrevehető szellemkép-effektusok vagy fényudvarok.

20230923_170420

Hangzás

A sztereó hangszóró valószínűleg a leghangosabb a Nokia készülékeken, de messze túl van azon, amit én jobban szeretnék, mivel az egész ház rezegni látszik a hangerejétől. Cserébe a hangminőség átlagos csak. A kéttagú hangszórók és az OZO Playback gondoskodnak a lejátszási listák és a videók optimális hangzásáról.

Jobb a hangkimenet a 3,5 mm-es audioporton (SNR: 70,21 dBFS), amely megfelelő jel-zaj arányt képes leadni. Vezeték nélküli kapcsolathoz használhatja a Bluetooth 5.1-et, amely audiokodekek széles skáláját támogatja (SBC, AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive, aptX TWS+ és LDAC).

Telefon funkciók és hangminőség 

A Nokia XR21 két SIM kártya támogatást kínál, akár két fizikai nanoSIM kártyával, vagy alternatív módon az egyik eSIM-mel is helyettesíthető. Más funkciók, például a VoLTE és a WLAN hívások is támogatottak. A hangminőség elfogadható. Csendes környezetben mindkét beszélgetőpartner könnyen érthető, természetes hangzásúak, alacsony zajszinttel. 

Szoftver - Android 12, 4 év frissítéssel

A Nokia XR21-t továbbra is Android 12-vel szállítják, amelybe nem nagyon nyúlt bele a gyártó. Azonban több harmadik fél által előtelepített alkalmazás is található rajta, ezek mindegyike törölhető. Az HMD Global ígéri, hogy három nagy főverzió frissítést kínál az XR21-nek, és négy évig havi biztonsági frissítéseket biztosít a nemzetközi piaci bemutatástól számítva. Bár ez elsőre jónak hangzik, sajnos az XR21 nem Android 13-mal kerül szállításra, habár a 14-es verzió már készülőben van, és az előd már tavaly megkapta a frissítést. Ráadásul a biztonsági frissítéseket havonta tervezték, de a teszt idején a nálunk járt példány így szeptember utolsó hetében még mindig 2023. júliusi szinten van.

Screenshot_20230929-082549

Kamera

A hátsó dupla kamera rendszer egy 64 MP felbontású Omnivision fő érzékelőt használ. Sajnos nincs optikai képstabilizálás (OIS). A képeket nagyon természetes színábrázolás jellemzi, de néhány helyen kissé sötétek. Bár alacsony fényviszonyok között sok részlet veszik el, a képek továbbra is elfogadhatók, és a tárgyak könnyen felismerhetők. Csak digitálisan lehet nagyítani (legfeljebb 8x). 

20230923_170630

Az élesség 2x nagyításig rendben van, de magasabb szinteken az eredmények alig használhatók. Az ultraszéles látószögű, 8 megapixeles objektív kisebb felbontást kínál, mint az XR20, de még mindig megfelelően teljesít. A mélységélesség rendben van, de a képek kissé világosabbak is lehetnének.

IMG_20230929_091738_HDR

A Nokia XR21 Pro módot is kínál, beleértve a RAW támogatást. A fő érzékelő teljes 64 MP felbontását is használhatja. A videókat legjobb esetben 1,080p (16:9) felbontásban rögzítheti 30 vagy 60 FPS-sel. Az elektronikus képstabilizálás viszonylag jól működik, de sajnos az autofókusz időről időre újra fókuszál. A mozgókép mód használatával 21:9 formátumban is rögzíthet videókat 24 FPS sebességgel, és a felhasználó választhat 20 vagy 50 Mbps közötti felvételi sebességet. Az OZO hangnak köszönhetően a hangok viszonylag tisztán rögzülnek.

IMG_20230929_092535_HDR

Nokia XR21 előlapi kamerája 16 MP felbontással rendelkezik, de mivel pixel binninget használ, az eredményezett képek csak 4,1 MP felbontásúak. A képek elég jók, és vonzó képszögekkel tudnak lenyűgözni. Az élesség azonban lehetne kissé jobb. A videók csak full HD felbontásban készülnek 30 kép/másodperccel, és a gyors mozgások néha látható csíkokhoz vezethetnek.

Kommunikáció

A Nokia XR21 támogatja az összes jelenlegi mobilkommunikációs szabványt, ideértve az 5G-Sub6-ot is, és számos frekvenciasávot kínál, így a világ legtöbb részén problémamentesen létrehozhat kapcsolatot. A kommunikációs jellemzők jók szerepeltek városi környezetben a tesztünk során.

Az XR21 támogatja a Wi-Fi 6-ot, csakúgy, mint a tavalyi modell. A Nokia XR21 képes használni az összes globális műholdhálózatot, és akár beltérben is létrehozhat kapcsolatot. Bár az utóbbi több időt vesz igénybe, néhány másodpercen belül meglehetősen pontos helyet talál. Ahogy az várható volt, ez kint sokkal gyorsabb és pontosabb. Összehasonlítva a telefont egy Samsung Galaxy Watch 4 Classic-kal, egy több km-es úton mindössze pár tíz méter volt a különbség, az útvonal rögzítése pontos.

20230923_170729

Ellentétben az XR20-szal, a Nokia XR21 csak egy USB-2.0 portot kínál, és nincs lehetőség tárhely bővítésére microSD kártyával. Legalább a hangszóró port megmarad. Mivel a csatlakoztatott fejhallgatók antennaként szolgálnak, a port szükséges az analóg rádióvevő működtetéséhez. Emellett elérhető Bluetooth 5.1, NFC, és két gyors hozzáférési gomb is, egy a telefon tetején, egy másik pedig a bal oldalán.

A biometrikus biztonság érdekében a bekapcsológombba integrált ujjlenyomat-érzékelő áll rendelkezésre. Bár a sebessége tisztességes, a felismerési arányok átlagosak. Emellett vagy alternatívaként kevésbé biztonságos arcfelismerést is beállíthat az első kamerával, amely nagyon gyorsan és megbízhatóan működik. A felhasználó arcát a sötétben is felismeri, mivel az okostelefon erre a célra növeli a panel fényerejét.

Üzemidő

Az akkumulátor kapacitása 4800 mAh, és 33 wattal tölthető maximum. Ehhez a töltőnek támogatnia kell a QC 3.0 vagy a PD 2.0 szabványt. Ennek a követelménynek megfelelő gyorstöltővel az okostelefon 136 perc után teljesen feltöltődik. A 25%-ot 17 perc, az 50%-ot 67 perc, a 80%-ot 96 perc, a 90%-ot 103 perc után érik el.

Screenshot_20230929-082322

Már csak a nagy akkumulátora miatt is, a Nokia XR21 számos vetélytársat képes maga mögött hagyni az összehasonlításban. Bár tesztünk során is jó üzemidőt biztosított, a HMD Global által hirdetett akár kétnapos üzemidő a gyakorlatban valószínűleg csak mérsékelt okostelefon használata mellett érhető el, napi átlag maximum 5 óra kijelzőidővel.

“A háromnapos akkumulátortesztet a HMD Global valós körülmények között végezte el. A teszt keretében a készüléket napi 5 órán át használták új akkumulátorral. A használat többek között játékot, videolejátszást, hívásokat, SMS küldését, böngészést, illetve alkalmazások (pl. közösségi média, hírek, navigáció, zene) futtatását foglalta magába. A tesztet normál készülékbeállítások mellett, megvilágított beltéri környezetben végezték. A készüléket éjszakára készenléti módban hagyták.”

Screenshot_20230929-082156

De nem is csoda, hiszen a hatékonyabb, nyolcmagos, 6nm-es technológiával készült Snapdragon 695 5G platformnak és a nagyobb, 4800 mAh-s akkumulátornak köszönhetően ez elérhető. Amikor a napi feladatok elvégzésére kerül sor, több mint megfelelő volt ahhoz, hogy megtegye, amit meg kell tennie, anélkül, hogy bármilyen dadogást vagy összeomlást tapasztaltam volna. A vezeték nélküli töltő kihagyása nem biztos, hogy megéri, ennyi pénzért megtarthatta volna a gyártó.

Konklúzió 

A Nokia XR21 nem igazán azt akarja, hogy egy igazi strapabíró okostelefonnak tekintsék, hanem inkább a mindennapi feladatok robusztus társának. IP69K tanúsítvánnyal, ütésálló felépítésével és széles üzemi hőmérséklet-tartományával a HMD Global okostelefonja könnyedén teljesíti ezt a törekvést. 

Ezenkívül a telefon két gyorsbillentyűt is tartalmaz, amelyek összesen négy különböző műveletet tesznek lehetővé gombnyomásra. A nagy teljesítményű, 4800 mAh-s akkumulátor emellett nagyon jó üzemidőt biztosít.

20230923_170845

A versenytársaknál hiába keresünk hasonló, 36 hónapos kiterjesztett garanciát plusz 1 év garanciával a kijelzőn. A névlegesen hosszú frissítési periódusokat némileg rontja, hogy az XR21-et továbbra is Android 12-vel szállítják, pedig az XR20 elődje már Android 13-at kapott. Másrészt teljes két SIM-kártyát kaphat, beleértve az eSIM támogatást is. Csak a kijelző lehetett volna világosabb.