Huawei Honor 400 Pro teszt
Tovább a Huawei Honor 400 Pro készülékre
- Külső: 8.22
Tudás: 9.11
Minőség: 8.56
A mesterséges intelligencia, ami tényleg meglep
A videók, amelyeket az AI generált, időnként olyan hatással voltak rám, mintha varázslat történt volna – érzelmi utazásra vittek, amire nem számítottam. És ez még csak az egyik kiemelkedő képessége ennek a telefonnak.
Manapság szinte minden új telefonban van valamilyen AI-funkció, de ezek többsége csak üres reklámfogásnak tűnik. A Honor 400 Pro egy remekül felszerelt készülék, de a mesterséges intelligenciával készített mozgó képek azok, amik igazán különlegessé teszik. Ebben az egyre unalmasabbá váló okostelefonos világban ritka az igazi meglepetés – de a Honor most megmutatta, hogy még van hely az innovációnak, a mesterséges intelligencia lehet valóban hasznos és lenyűgöző is. Az AI által készített „mozgó emlékek” vizuálisan és érzelmileg is hatásosak.
A készülék fényes és élénk kijelzővel rendelkezik, rengeteg erőt rejt a burkolat alatt, és 299.990 forintos ajánlott fogyasztói árával versenyképes alternatívát kínál. Ez az ár drágább, mint a középkategóriás Pixel 9a vagy Galaxy A56, de olcsóbb, mint a Pixel 9 vagy Galaxy S25 – így az „elérhető zászlóshajók” közé tartozik, mint a OnePlus 13R vagy Galaxy S24 FE.
Ragyogó kijelző és bivalyerős teljesítmény
A Honor 400 Pro egy 6,7 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, ami bőséges teret biztosít a mobiljátékokhoz vagy YouTube-videókhoz. A képernyő elég fényes ahhoz, hogy még déli napsütésben is jól látható legyen, a színei pedig élénkek és élettel telik. A maximum 120 Hz-es képfrissítés révén a görgetés és az animációk igazán simák.
A telefon lelke a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processzor, ami a legtöbb 2024-es Android zászlóshajóban is megtalálható volt, ehhez 12 gigabájt RAM és 512 gigabájt háttértár jár. A teljesítményteszteken szép eredményeket hozott, főként az árát figyelembe véve. Az eredményei megegyeznek a tavalyi Galaxy S24 és a Xiaomi 14 Ultra eredményeivel – ami nem meglepő, hiszen mindhárom készülék ugyanazt a chipet használja.
A mindennapi feladatokat gond nélkül elvégzi, sőt, olyan erőforrásigényes játékokat is akadásmentesen futtat, mint a Genshin Impact vagy a PUBG maximális beállítások mellett is, míg az igényes konzolversenyző GRID Legends észrevehetően száguld.
Dizájn
A dizájn nem különösebben izgalmas, de a három kamerából álló hátlapi egység legalább nem zavaró látvány. Semmi extra, de vállalható. A Honor 400 Proval a vállalat elhagyta a Honor 200 Pro jellegzetes, Casa Milá ihlette kameramodulját egyfajta lekerekített trapéz alakú megjelenés javára. Kissé furcsa a kinézete, bár nekem tetszik az unortodox kamerakonfiguráció. Egyébként a Honor megtartotta megfizethető csúcskategóriás készülékeinek alapvető megjelenését – ellentétben a hagyományos Honor 400-zal.
Ez azt jelenti, hogy a Honor 400 Pro megtartja finoman lekerekített megjelenését, elöl és hátul 2,5D üveggel – utóbbi kellemesen selymes tapintású. Az alumínium keret is finoman ível, így a telefon kényelmesen ül a kézben. Ezek az ívek azt is elfedik, hogy a Honor 400 egy meglehetősen nagy telefon, 8,1 mm vastagsággal (a Honor 400 7,3 mm), és viszonylag nehéz, 205 grammos tömegével (szemben a 184 grammos kisebb modellel).
Ezúttal a Honor szinte zászlóshajónak számító készülékét IP68 és IP69 tanúsítvánnyal is ellátta. Ez jelentős előrelépés a Honor 200 Prohoz képest, amely csak IP65-ös minősítést kapott. A Honor 400 Pro mindössze két színben kapható: holdszürke és éjfekete.
6,7 colos, körben ívelt, 120 Hz-es OLED kijelző
A Honor idén igazán kimagasló teljesítményt nyújtott a 400-as sorozat kijelzőivel. A Honor 400 Proban egy 6,7 hüvelykes OLED kijelzőt kapunk, pont megfelelő 2800x1280 felbontással és 120 Hz-es maximális frissítési frekvenciával.
Ez valamivel kisebb, mint a tavalyi 6,78 hüvelykes képernyő, de ember legyen a talpán, aki észreveszi a különbséget. Ugyanakkor a csúcsfényerőt a Honor 200 Pro már amúgy is kiváló 4000 nitjéről 5000 nitre növelték. Ez a csúcsérték természetesen korlátozott HDR-forgatókönyvekre vonatkozik. Kikapcsolt automatikus fényerő mellett körülbelül 600 nites maximális fényerő érhető el, ez elég jó. A színpontosság kiváló, legalábbis akkor, ha elhagyjuk a kissé túlzó Élénk színmódot, és helyette a Normál módot választjuk.
A Honor 400 Pro kijelzője a korábbi Honor 200 Pro-hoz hasonlóan támogatja az emelt, 3840 Hz-es PWM fényerő-szabályozási frekvenciát is. Ez segít csökkenteni a szem megerőltetését azáltal, hogy alacsonyabb fényerőszinten csökkenti a villogást. Ezt a Samsung és a Google továbbra is figyelmen kívül hagyja. A Pro Display a széleken ívelt, bár ez semmilyen módon nem zavarta a tartalmat, és nem vezetett véletlen érintésekhez sem.
Kissé zavaróbb a saját mobilomhoz képest először a hosszabb notch, amely a mélységérzékelési képességeket némi hely rovására zsúfolja be. Ha szereted a videós tartalmaidat teljes képernyőn megjeleníteni, akkor valószínűleg ez zavarni fog, de engem nem zavart túlságosan.
Felület és bloatware: a sötétebb oldal
A Honor 400 Pro a Magic OS 9.0 rendszert futtatja, amely az Android 15 alapjaira épülő, a Honor saját fejlesztésű felhasználói felülete. Ez a rendszer gyakorlatilag megegyezik a drágább Honor Magic 7 Pro készüléken látottakkal.
Őszintén szólva nem ez a felület a kedvencünk. A legnagyobb probléma vele továbbra is a bloatware, vagyis a felesleges előre telepített alkalmazások jelenléte. Ilyen például a Booking.com, a Temu, a ReelShort, és más, kéretlen appok. Emellett a Honor saját alkalmazásboltját és levelezőprogramját is ráerőlteti a felhasználóra, valamint egy csomó saját segédprogramot is mellékel.
Bár elvileg egy Android-alapú rendszerről van szó, a Magic OS erősen hajaz az Apple-féle iOS-re. Ezt mutatja például az értesítési felület kettéválasztása, a beállítások menüjének felépítése, valamint az alapértelmezésben hiányzó alkalmazásfiók. Még az ikonok stílusa is ismerős lehet bárkinek, aki használt már iPhone-t.
Érdekességként megemlíthető a Honor-féle „Mágikus kapszula” funkció, ami gyakorlatilag az Apple „Dynamic Island” megoldásának egyfajta másolata. Ez a szelfikamera körüli sávban kis buborékokban jelenít meg információkat, például médialejátszó vezérlőket vagy időzítőket. Bár nem egyedi ötlet, kétségtelenül hasznos, és ma már nem ritkaság az Android-gyártók körében.
Minden zsúfoltsága és túltelítettsége ellenére a Magic OS egy gyors és funkciókban gazdag rendszer. A „Magic Portal” funkció például kifejezetten előnyös a haladó felhasználók számára: lehetővé teszi, hogy szöveget vagy képet húzzunk át egyik alkalmazásból a másikba. Az ujjperccel történő kijelölés funkciója még nem tökéletes, de használható és megszokható.
Ami azonban igazán kiemelkedő, az a Honor hosszú távú frissítési ígérete: a cég vállalja, hogy hat évig biztosít rendszer- és biztonsági frissítéseket a készülékre. Ezzel jelenleg csak a Google és a Samsung tud versenyezni, akik hét évet kínálnak. Ráadásul a Honor azt is megerősítette, hogy még 2025 vége előtt érkezik az Android 16 frissítés, ami nem megszokott gyorsaság ebben az árkategóriában.
A Honor 400 Pro szoftveres élménye tehát kissé ellentmondásos: egyrészt modern, gyors és jól felszerelt, másrészt túl sok előre telepített alkalmazással és iOS-hez hasonló kezelőfelülettel terhelt. Aki nem bánja az Apple-stílusú dizájnt Androidon, és értékeli a hosszú távú frissítéseket, annak a Magic OS jó választás lehet – de aki letisztultabb, Google-hű élményre vágyik, annak lehet, hogy más márka jobban fog tetszeni.
Mesterséges intelligencia minden mennyiségben
2025-ben egyetlen magára valamit is adó telefon sem jelenhet meg mesterséges intelligencia (AI) funkciók nélkül – és a Honor 400 Pro sem kivétel. A készülék számos szokásos AI-eszközt kínál, például:
- beszédből szöveget készítő funkciót, amely valós időben írja le a hallottakat
- valós idejű nyelvi fordítást, bár ez sajnos magyarul nem tud, nem túl meglepő módon,
- valamint egy olyan funkciót, amely képes átfogalmazni, kibővíteni vagy összefoglalni tetszőleges szövegrészeket.
Ezeket a funkciókat ma már szinte minden AI-fókuszú telefonban megtaláljuk, és itt is hasonlóan jól működnek, mint más gyártóknál. A telefonban a Google Gemini Advanced is előre telepítve elérhető, ami szintén alapfelszereltség az Androidos eszközök világában.
Fotóból videót készítő funkció – a meglepetésfaktor
Ami viszont igazán meglepett, az a fotóból videót készítő AI-eszköz. Ez a funkció képes egyetlen állóképből egy kb. 5 másodperces videót generálni. A használata nagyon egyszerű:
- Nyisd meg a „Képből videó” eszközt a galériában,
- válaszd ki a kívánt képet a kameratekercsből,
- majd indítsd el a műveletet.
Körülbelül egy perc alatt elkészül az animált változat, amely életre kelti a statikus fotót. A rendszer a Google VEO-2 AI-modelljét használja, és nincs lehetőség semmiféle utasítás vagy prompt megadására, hogy hogyan szeretnéd a videót. Ez azt jelenti, hogy az eredmény néha unalmas, máskor viszont kifejezetten látványos lehet – szó szerint lutri, mit kapsz.
Bár technikailag nem mindig tökéletes, szórakoztató kipróbálni – még ha nem is feltétlenül hasznos. Ugyanakkor személyes szinten is megérinthet. Én például egy képet töltöttem fel alig több mint 2 éve elhunyt apukámról, és a videó láttán nehezen megfogalmazható érzéseim támadtak, mielőtt sírásban törtem volna ki. A kép „megelevenítése” furcsa élményt nyújtott, szóval nem célszerű felkavaró dolgokkal kezdeni. A funkció jelenleg „ingyenes próbaidőszak” részeként érhető el, de a Honor még nem közölte, hogy ez meddig tart, vagy hogy később milyen díjazás vonatkozik majd rá.
Egyértelmű, hogy az AI kulcsszerepet tölt be a telefon funkcionalitásában – noha természetesen használhatod a készüléket AI-eszközök nélkül is, úgy érezheted, hogy kimaradsz valami lényegesből, ha teljesen mellőzöd őket.
Vegyes kamerás élmény
A Honor 400 Pro egyik legnagyobb újítása a kamera terén történt. A készülék hátoldalán három kamerát találunk: egy 200 megapixeles főkamerát, egy 50 megapixeles 3x telefotó egységet és egy 12 megapixeles ultraszéles látószögű/makró kamerát. Az előlapon pedig egy 50 megapixeles szelfikamera kapott helyet, amit egy mélységérzékelő is segít a portrékhoz.
A fő attrakció természetesen a 200 MP-es, mesterséges intelligenciával támogatott főkamera, amely egy nagy méretű (1/1.4 hüvelykes) szenzorra és f/1.9-es rekeszértékre épül, optikai képstabilizátorral kiegészítve. A kamera meglehetősen éles, kontrasztos képeket készít a legtöbb fényviszony mellett.
200 megapixel fent
A felhasználó három stílus közül választhat: természetes, élénkebb közösségi médiás stílus, illetve egy klasszikus, filmes hatású képi világ. Mindez rugalmasabbá teszi a fotózást, attól függően, milyen hangulatot szeretnénk elérni. Érdekes módon ugyanaz a szenzor megtalálható az olcsóbb Honor 400-ban is, és mivel ebben az árkategóriában nagyobb a verseny, a 400 Pro teljesítménye ezen a téren inkább "jó", mintsem kimagasló.
A 50 MP-es 3x optikai zoomos telefotó kamera jelentősen hozzájárul a sokoldalúsághoz. A Sony IMX856 szenzorra épül, és szintén rendelkezik optikai stabilizátorral. Természetes 3x zoomnál nagyon részletgazdag, éles képeket készít, és még 6x vagy 10x nagyításnál is jól használható marad. A zoom lehetőségeket mesterséges intelligencia is támogatja: ha 30x nagyítás fölé megyünk, a telefon felajánlja az AI alapú képjavítást. Ez egy rövid feldolgozási idő után látványosan élesítheti a képet. Bár az eredmények változóak — különösen arcnál és nagyon finom részleteknél lehetnek gyengék —, megfelelő körülmények között jelentős javulást hozhat.
Mákos rétes makró
A 6-szoros optikai zoommal rendelkező telefotó kamera időnként problémát mutat a fényerő kezelése terén – több tesztfotón is túlvilágított (kiégett) világos részek voltak láthatók. Nem minden esetben fordul elő ez a hiba: bizonyos helyzetekben kifejezetten jól teljesített a kamera. A legjobban talán úgy lehetne jellemezni: „szerencse kérdése” vagy „hol ilyen, hol olyan”.
Egyetlen zavaró tényező, hogy a fő- és a telefotó kamera képi stílusa között van egy észrevehető ugrás. A 2x-es zoom (ami a főkamerát vágja meg) és a 3x-es telefotó között váltva a képek színhangulata és élessége elég eltérő. Ez ugyan nem rontja el a fotózási élményt, de nem hozza azt az egységes átmenetet, amit a valódi csúcskategóriás kamerák kínálnak.
A 12 MP-es ultraszéles látószögű kamera ezzel szemben viszonylag gyenge: a képek részletessége és kontrasztja érezhetően csökken. Ennek ellenére használható, ha nagyobb jeleneteket szeretnénk befogni, vagy közelről fotózunk makró stílusban, de nem ez lesz a telefon legnagyobb erőssége.
Az 50 MP-es előlapi kamera szép szelfiket készít, különösen portré módban, ahol a mélységérzékelőnek köszönhetően a háttér szépen elmosódik, az arcok pedig jól elkülönülnek.
Végül a videós képességek is javultak az alapmodellhez képest: a Honor 400 Pro akár 4K felbontásban és 60 képkocka/másodperc sebességgel is képes videót rögzíteni, ami már a prémium ligába emeli.
A Honor 400 Pro kamerarendszere összességében nagyon erős, különösen az AI-alapú funkciók terén. A fő- és telefotó kamera valódi értéket képvisel, míg az ultraszéles egység és az "Image to Video" inkább érdekességként szolgál. Aki szeretne jó minőségű képeket készíteni, különösen zoommal vagy portré módban, az nem fog csalódni — főleg, ha nyitott az újfajta mesterséges intelligenciás funkciók kipróbálására is.
A fotók többsége jó részletességű és jól exponált, bár néha kissé túlságosan világosak lettek az én ízlésemhez képest. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bár sikerült sok szép képet készítenem, volt néhány csalódást keltő felvétel is. A kamerarendszer tehát nem mindig kiszámítható, de potenciál van benne – különösen ebben az árkategóriában.
A kamerák nem tartoznak a legjobbak közé – ha csúcskategóriás fotós teljesítményre vágysz, akkor mélyebben a zsebedbe kell nyúlni, például a Galaxy S25 Ultra vagy az iPhone 16 Pro irányába, de nem is ebben a ligában játszik a Honor 400 Pro, csak majdnem, árban épp a fele a fentieknek. Ugyanakkor a legtöbb felhasználónak, akik utazás közben gyors képeket szeretnének megosztani családdal vagy barátokkal WhatsAppon vagy Instagramon, ezek a kamerák teljesen megfelelőek.
Akkumulátor: nem kiemelkedő, de korrekt
A készülékben egy 5.300 mAh-s kapacitású szilícium-karbon akkumulátor található, ami meghaladja a ma már szabványnak számító 5.000 mAh-s értéket, bár nem éri el olyan modellek szintjét, mint például a OnePlus 13R amely már 6.000 mAh-s akkumulátorral büszkélkedhet. Vegyes használat mellett egy teljes napra bőven elegendő lehet. A jó hír, hogy támogatja a 100W-os vezetékes gyorstöltést, így gyorsan feltölthető, ha lemerül, így elméletileg 15 perc alatt 0-ról 51%-ra lehet feltölteni az akkumulátort. Azért mondom, hogy elméletileg, mert – mint sok mai gyártó – a Honor sem mellékel töltőt a készülékhez. Így Honor SuperCharge adapter hiányában ezeket az állításokat nem tudtam tesztelni.
Ez az energiaforrás bőven elegendő egy egész napos intenzív használathoz, és még így is marad benne tartalék. Egy mérsékelt használatú napon – körülbelül 4 óra kijelzőidő mellett – még több mint 60% töltöttség maradt a nap végére. Ezt tudja nagyjából az S24 Ultrám is. Ha átlagos intenzitással használjuk a készüléket, stabil hálózati környezet mellett akár két napos üzemidő is simán elérhető egyetlen töltéssel.
Ugyanez a helyzet a 50 wattos vezeték nélküli töltés esetében is. Ez egy igen kedvező adat, de a maximális töltési sebesség eléréséhez itt is szükség van a Honor saját, SuperCharge-kompatibilis vezeték nélküli töltőpadjára.
A Honor 400 Pro tehát kiemelkedő akkumulátoros teljesítményt nyújt a kategóriájában, és a töltési lehetőségek is gyorsak és előremutatóak – feltéve, ha a megfelelő kiegészítők rendelkezésre állnak. Azok számára, akik hosszú üzemidőt és gyors feltöltést keresnek egy prémiumabb, de még megfizethető telefonban, a Honor 400 Pro komoly versenyző.
Megéri megvenni a Honor 400 Pro-t?
A színekben gazdag kijelző, az erős processzor és a használható kamerarendszer együttesen egy jó ár-érték arányú telefont eredményeznek, különösen, ha valaki a csúcskategóriás mobiloknál kedvezőbb árú alternatívát keres.
A mesterséges intelligencia funkciók pedig hab a tortán, főleg a képből videót készítő eszköz, amit a tesztelő kifejezetten élvezetesnek talált. Persze, idővel el fog kopni az újdonság varázsa, de egy darabig igazi szórakozást nyújt – és még az is lehet, hogy valaki számára érzelmi jelentőséggel is bír.
Vedd meg, ha...
- Egy megfizethetőbb zászlóshajó telefont keresel
A Honor 400 Pro egy jó alternatívája a Honor Magic 7 Pro-nak, de jóval kedvezőbb áron. Bár nem kínál minden prémium funkciót, sok szempontból nagyon hasonló élményt nyújt – sokkal olcsóbban. - Nyitott vagy az AI által támogatott fényképezésre
A telefon kamerája kiemelkedik mesterséges intelligencia funkcióival – legyen szó extrém zoomolás javításáról vagy állóképekből generált rövid videókról. A Honor 400 Pro ilyen szinten többet nyújt, mint a legtöbb versenytársa. - Kedveled az Apple-féle megközelítést
A Magic OS 9.0 egyértelműen az iOS dizájnját és működését veszi alapul, sokkal inkább, mint a Google-féle tiszta Androidot. Ha tetszik az iPhone-os logika, de Androidot szeretnél, ez egy jó kompromisszum lehet.
Ne vedd meg, ha...
- A tiszta Android élményt részesíted előnyben
A Honor szoftvere tele van előre telepített alkalmazásokkal és az iOS-re hajazó felülettel, ami jelentősen eltér a stock Androidtól. Ha a minimalista, Google-féle élményt keresed, ez a készülék nem neked való. - A lehető legjobb teljesítményt várod el az árért
Bár a Honor 400 Pro gyors, vannak nála gyorsabb modellek hasonló áron, amelyek erősebb processzorral és nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek.
Alternatívák, amiket érdemes még megnézni
- OnePlus 13R
Szintén egy majdnem-zászlóshajó kategóriás készülék, Snapdragon 8 Gen 3 processzorral, nagyobb akkumulátorral és letisztultabb szoftverrel, mint a Honor. - Poco F7 Ultra
Ez a telefon Snapdragon 8 Elite processzort kapott, és 649 fontért komoly teljesítményt kínál, bár nem olyan kifinomult vagy kiegyensúlyozott élményt nyújt, mint a Honor 400 Pro. - Honor 400
Aki sokkal kedvezőbb árú alternatívát keres, annak ott van az alap Honor 400, amely egy gyengébb processzorral és kisebb kijelzővel érkezik, de ugyanazokat az AI-funkciókat kínálja. Ez csupán 170 ezer forintba kerül hazánkban.
Konklúzió
A Honor 400 Pro egy kiegyensúlyozott, szinte zászlóshajó kategóriás telefon, amely néhány kompromisszummal, de jelentősen olcsóbban kínál prémium élményt, mint a valódi csúcsmobilok. Erős teljesítmény, látványos kijelző, AI-alapú kamera, és gyors töltés – ez a telefon sokak számára lehet remek alternatíva a megszokott márkák helyett.
Előnyök
- Kiváló OLED kijelző
- Erős kamera mesterséges intelligenciával támogatva
- Folyamatos, erős teljesítmény
- 5300 mAh akkumulátor + 100W vezetékes / 50W vezeték nélküli gyorstöltés
- 6 év szoftveres és biztonsági támogatás
Hátrányok
- Kissé unalmas, nehéz dizájn
- Zsúfolt, iOS-másoló felhasználói felület (Magic OS 9.0)
- Hasonló áron akad gyorsabb telefon is