
Kína betiltja az amerikai Micron chipgyártót a szankciók nyilvánvaló megtorlásaként.
Az amerikai kormány kereskedelmi szankciói a kínai okostelefon-gyártó Huawei ellen a technológiai tér egyik legnagyobb korlátozásaiként vonultak be, a Huawei még mindig szenved az olyan következményektől, mint a Google szolgáltatási integrációjának hiánya.
Nemrégiben a kínai technológiai piacot szabályozó testület az amerikai gyártmányú Micron chipeket nem találta megfelelőnek egy biztonsági felülvizsgálat során. A vállalat termékeinek betiltása megtorló lépésnek tekinthető a közelmúltbeli más szankciókat követően, de tartósan kihathat a szórakoztató elektronikai piacra.
A kínai kibertér-felügyelet (CAC) tilalmat rendelt el a Micron ellen, megakadályozva, hogy a továbbiakban kulcsfontosságú infrastrukturális projekteket lebonyolító kínai vállalatokkal üzleteljen - jelentette vasárnap a Reuters. A hivatal indoklása homályos volt, de jelentős biztonsági kockázatokra és a nemzetbiztonságot fenyegető veszélyre hivatkozott.
A Micron jól ismert arról, hogy memóriachipeket gyárt, amelyeket számítógépes hardverekben, például SSD-kben és RAM-okban, valamint okostelefonokban használnak. A CNN Business szerint éves üzletének közel 10%-a származik a kínai kontinensről. A vállalat tudomásul vette a kínai kormány lépését, és a Reutersnek elmondta, hogy hajlandó részt venni az érintett hatósággal folytatott megbeszélésen.
A Micron az első amerikai vállalat a CAC célkeresztjében. Az új szankciót hét héttel azután adták ki, hogy Kína eredetileg márciusban vizsgálatot indított, amikor Washington korlátozta bizonyos chipgyártó eszközök exportját, amelyek segíthetnek Kína katonai erejének növelésében.
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
Az amerikai kereskedelmi minisztérium a szankciót követően sem maradt csendben. Ellenezte a Micron üzleti tevékenységének korlátozását, és megjegyezte, hogy Kína intézkedései nincsenek összhangban az ország átlátható szabályozási keretrendszer iránti állítólagos elkötelezettségével és a piacnyitásra vonatkozó döntésével.
A Micron részvényeinek árfolyama az Egyesült Államokban csökkent, de más, az ázsiai országban jelentős jelenléttel rendelkező amerikai cégek, például az Intel és a Qualcomm részvényeinek árfolyamát is érintette a tiltás. Ez érthető, tekintve, hogy egyes vállalkozások minimalizálni akarják a hasonló cégekkel folytatott ügyleteiket, amelyeket a kereskedelmi feszültségek eszkalálódása érinthet. Eközben a Micron helyi riválisai Kínában és Dél-Koreában, mint például az SK Hynix, anyagilag is profitálhatnak a szankcióból.
Ezek a változások az iparágban aggodalomra adnak okot, mivel a geopolitika és a technológiai innováció nem igazán férnek össze. A CAC Micronra vonatkozó tilalma azonban leginkább a kínai fogyasztói elektronikai gyártókra lesz hatással. A Micron nincs monopolhelyzetben, így az ebből eredő chiphiány esélye csekély.