Az Egyesült Királyság betiltja a közösségi médiát a 16 év alattiak számára

2026.06.15| Mac Rumors

2027-től a TikTok, az Instagram, a Facebook és több más platform is elérhetetlenné válhat a brit fiatalok számára.

Radikális lépésre készül az Egyesült Királyság kormánya az online gyermekvédelem területén. A brit miniszterelnök, Keir Starmer bejelentette, hogy az ország 2027-től teljes körű tiltást vezet be a közösségi média használatára a 16 év alatti fiatalok számára. A döntés az egyik legszigorúbb szabályozás lehet a világon, és jelentősen túlmutat azokon az intézkedéseken, amelyeket eddig más országok, például Ausztrália vezettek be.

A tervek szerint a szabályozás számos népszerű platformot érint majd. A tiltás alá kerülhet a TikTok, az Instagram, a Facebook, a Snapchat, a YouTube és az X is. Bár a végleges lista még nem készült el, a kormány meghatározása szerint minden olyan szolgáltatás érintett lehet, amelynek elsődleges célja a közösségi interakció, valamint lehetőséget biztosít a felhasználók számára saját tartalmak közzétételére.

A döntés hátterében az egyre növekvő aggodalmak állnak, amelyek a közösségi média gyermekekre gyakorolt hatásával kapcsolatosak. Az elmúlt években számos kutatás foglalkozott azzal, hogy a túlzott közösségimédia-használat miként befolyásolhatja a fiatalok mentális egészségét, önértékelését, alvási szokásait és általános jóllétét. A brit kormány szerint a jelenlegi önszabályozási rendszerek nem bizonyultak elegendőnek a gyermekek védelmére.

Keir Starmer hangsúlyozta, hogy a döntést nem könnyelműen hozták meg. Elismerte, hogy a közösségi médiának számos pozitív oldala is van, hiszen segíthet a kapcsolattartásban, az információszerzésben és a közösségépítésben. Véleménye szerint azonban a kormányzatnak választania kell a különböző érdekek között, és a gyermekek biztonsága elsőbbséget élvez minden más szemponttal szemben.

Az Egyesült Királyság betiltja a közösségi médiát a 16 év alattiak számára

A tiltás mellett további szigorítások is érkeznek. A közösségi platformoknak meg kell akadályozniuk, hogy a 16 év alatti felhasználók élő közvetítéseket indítsanak, beleértve bizonyos videojátékos szolgáltatásokat is. Emellett kötelezővé válhat olyan védelmi rendszerek alkalmazása, amelyek megakadályozzák, hogy idegenek kapcsolatba léphessenek gyermekekkel.

Érdekes módon a korlátozások egy része még a 16. életév betöltése után is érvényben maradna. A brit kormány szerint a 17 év alatti felhasználók esetében bizonyos biztonsági funkciók alapértelmezetten bekapcsolva maradnak, hogy ne alakuljon ki egy hirtelen átmenet a teljes tiltás és a korlátlan hozzáférés között.

A szabályozás nem csupán a közösségi médiát érinti. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos szolgáltatások is a figyelem középpontjába kerültek. A tervek szerint az úgynevezett „romantikus társ” chatbotok, amelyek érzelmi vagy akár szexuális kapcsolatot szimulálnak a felhasználóval, kizárólag 18 év felett lesznek elérhetők. Az általános AI-chatbotok esetében pedig korlátozni kell az intim vagy romantikus funkciók használatát a 18 év alattiak számára.

A brit kormány szerint a társadalmi támogatottság is jelentős. Az online gyermekvédelemről szóló országos konzultáció során a szülők mintegy 90 százaléka támogatta azt az elképzelést, hogy a közösségi média használatának alsó korhatárát 16 évben határozzák meg.

A következő hónapokban várhatóan intenzív vita alakul ki a szabályozás részleteiről. A technológiai vállalatok számára komoly kihívást jelenthet a felhasználók életkorának megbízható ellenőrzése, miközben adatvédelmi és személyiségi jogi kérdések is felmerülhetnek. Szakértők szerint a jogszabály gyakorlati végrehajtása lesz az egyik legnehezebb feladat, hiszen a fiatalok gyakran kreatív módszereket találnak az életkori korlátozások megkerülésére.

A brit kormány célja, hogy még 2026 vége előtt elfogadja a szükséges törvényeket, így a rendszer 2027 tavaszán léphet életbe. Amennyiben a szabályozás sikeresnek bizonyul, könnyen elképzelhető, hogy más európai országok is hasonló intézkedéseket fontolnak majd meg a következő években.

A döntés így nemcsak az Egyesült Királyság digitális jövőjét formálhatja át, hanem a globális technológiai iparág számára is fontos precedenst teremthet abban a vitában, hogy milyen szerepet játszhatnak a közösségi platformok a gyermekek életében, és hol húzódik a határ a szabadság és a védelem között.

 

 

Böngésszen tovább legfrissebb híreink között! Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!

A cikkhez kapcsolódó linkek:
messenger whatsapp facebook twitter email




Új és Használt GSM kiemelt ajánlatok



Megvan a dátum! További 20 Galaxyra erősítették meg a One UI 8.5 frissítést

Megvan a dátum! További 20 Galaxyra erősítették meg a One UI 8.5 frissítést

2026.05.08
| SammyFans
A Galaxy S, Z, A és Tab szériák újabb modelljei csatlakoznak a nagy rendszerfrissítéshez.
Agresszívan árazzák az Apple iPhone 18 Pro és 18 Pro Max készülékeket

Agresszívan árazzák az Apple iPhone 18 Pro és 18 Pro Max készülékeket

2026.05.04
| Phone Arena
Meglepő árstratégia az Apple-től. Az ősszel bemutatkozó iPhone 18 Pro modellek nem drágulnak, de van egy csavar a háttérben.
Szinte ingyen adja az Apple az AirPods Pro 3-at új Apple Card felhasználóknak

Szinte ingyen adja az Apple az AirPods Pro 3-at új Apple Card felhasználóknak

2026.05.18
| 9to5Mac
Az Apple eddigi egyik legerősebb Apple Card akcióját indította el az új felhasználók számára.
Az iOS 27 lehet az a frissítés, ami végre iPhone-cserére ösztönzi a felhasználókat

Az iOS 27 lehet az a frissítés, ami végre iPhone-cserére ösztönzi a felhasználókat

2026.05.29
| 9to5Mac
Az Apple közelgő rendszerfrissítése minden eddiginél jobban az AI-ra építhet, ami sok régebbi iPhone tulajdonost válaszút elé állíthat.

TELEFONOK GYORSLISTA
Márka :

Tipus :


HÍRLEVÉL

Feliratkozás a Telefonguru ingyenes hírlevelére

Elfogadom az Adatvédelmi és Adatkezelési Tájékoztatót Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi. A Google adatvédelmi irányelve és a szolgáltatási feltételek érvényesek.


SZAVAZÁS

Megérné Önnek telefont váltani csak azért, mert az új modell dupla alap tárhellyel érkezik?


Igen, a tárhely nagyon fontos
Talán, ha más fejlesztések is vannak
Nem, nekem a mostani tárhely is elég
Inkább felhőben tárolok mindent



Korábbi szavazások eredményei