A két szoftver egyre jobban hasonlít egymásra – de a One UI 8 még mindig a szabadságról szól.
A SamMobile legújabb összehasonlító elemzése most azt vizsgálja, vajon a Samsung One UI 8 valóban „lemásolta-e” az Apple iOS 26 rendszerét, ahogy azt sokan állítják a közösségi médiában. A kérdés sokakat foglalkoztat: mennyire hasonlít egymásra a két szoftver, és tényleg közelebb került-e egymáshoz a két óriás rendszerfilozófiája?
A portál szerzője, Mihai Matei szerint bár az új One UI 8.0 és 8.5 verziók valóban több ponton emlékeztetnek az iOS-re, ez a hasonlóság inkább felületi és esztétikai, semmint funkcionális. Vagyis a dizájn elemei – például az ikonelrendezés, az átlátszó felületek és az új kezelőfelületi effektek – valóban közelebb kerültek az Apple világához, de a Samsung továbbra is megőrizte saját logikáját, interakciós megoldásait és személyre szabhatóságát.
A cikk kitér arra is, hogy a One UI 8.5 gyorspanelje (Quick Panel) és az iOS 26 Vezérlőközpontja (Control Center) első ránézésre nagyon hasonlítanak, hiszen mindkettő letisztult, lekerekített csempékkel és lebegő ikonokkal dolgozik. Ugyanakkor a Samsung megoldása továbbra is rugalmasabb, hiszen több elemet lehet átrendezni, módosítani, vagy akár eltávolítani – míg az Apple inkább a fix, egységes megjelenésre épít.
Az egykezes használat és a gesztusvezérlés terén viszont a SamMobile szerint a Samsung kifejezetten előnyben van. Bár az Apple volt az, aki korábban bevezette az érintéses gesztusalapú navigációt, a koreai gyártó évek alatt továbbfejlesztette azt, így a One UI-ban ma már gördülékenyebb, intuitívabb mozdulatokkal lehet kezelni a rendszert, különösen nagy kijelzőn. Ez is azt mutatja, hogy a Samsung nem egyszerűen másolja az iOS-t, hanem fejleszti és finomítja az átvett koncepciókat, hogy jobban illeszkedjenek a Galaxy-ökoszisztémához.
Egy másik apró, de feltűnő hasonlóság, hogy a One UI 8.5 beállítások képernyőjén a keresősáv a kijelző aljára került – ezt az Apple már jó ideje alkalmazza iOS alatt. A menüpontokból a Samsung emellett eltávolította a felesleges leíró szövegeket, ami egyszerűbb, levegősebb megjelenést eredményez. Ugyanakkor a One UI továbbra is több testreszabási lehetőséget kínál, mint az iOS: a felhasználó például szabadabban módosíthatja az ikonokat, a témákat, a háttérképeket és az animációkat.
A SamMobile összegzése szerint tehát bár a Samsung és az Apple figyelik egymás fejlesztéseit – hiszen ez a technológiai ipar természetes velejárója –, a One UI 8 nem egy iOS-klón. A két rendszer továbbra is más filozófiát képvisel: az Apple zárt, esztétikailag egységes világát a Samsung nyitottabb, rugalmasabb és erősen testreszabható irányvonala ellensúlyozza.
A cikk végén a portál megjegyzi, hogy a közeljövőben érkező One UI 8.5 frissítés (amely jelenleg még fejlesztés alatt áll) további vizuális újításokat hoz majd, így a végső verzió még látványosabb és finomhangoltabb lehet. A SamMobile emellett egy részletes videós összehasonlítást is közzétett, amelyben az iOS 26 és a One UI 8.5 felületeit mutatják be egymás mellett – ezzel is bizonyítva, hogy bár a hasonlóságok tagadhatatlanok, a Samsung szoftvere továbbra is megőrzi saját karakterét és előnyeit a mindennapi használatban.
Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!


