
Az Apple hétfő este hivatalosan is bemutatta az iOS 26-ot, amely az utóbbi évek egyik legnagyobb frissítése az iPhone operációs rendszerében.
Az első meglepetés már a verziószám: az Apple kihagyta az iOS 18-tól 25-ig terjedő számokat, és azonnal az iOS 26-ra ugrott, ezzel kívánva egységesíteni a különböző operációs rendszerei (mint a visionOS, iPadOS, watchOS stb.) verzióelnevezését.
Új dizájnnyelv: Liquid Glass
A frissítés legnagyobb dobása a vadonatúj „Liquid Glass” dizájn, amelynek célja, hogy a teljes felhasználói felület még természetesebbnek és „élőbbnek” hasson. Ez az új vizuális nyelvezet a visionOS világából merít inspirációt, és kristályszerű megjelenéssel, valamint dinamikusabb érintésérzékenységgel ruházza fel az iOS-t.
A zárolási képernyő is megújult: a kijelzőre került idő- és értesítés-widget alkalmazkodik a háttérfotókhoz, valamint a kapott értesítések számához. Újdonságként 3D-s „térbeli jelenetek” is megjelentek a háttérképek között, amelyek némi Nintendo 3DS-hatást keltenek.
Kamera, Fotók, Safari és FaceTime: mindenhol Liquid Glass
A Kamera alkalmazás is teljesen új, gömbölyű UI-t kapott, ahol az összes fotó- és videóbeállítás egy mozdulattal előhívható, és végre minden minőségi opció egy helyre került. A Fotók app új Library és Collections fülekkel gazdagodott, ráadásul bármely 2D-s fénykép térbeli jelenetté alakítható.
A Safari alkalmazásban az új, összehúzódó és gördüléshez alkalmazkodó lapfül sokkal több helyet hagy az oldalak tartalmának megjelenítésére. A FaceTime kezdőoldala is megújult, most már személyre szabható névjegyposzterekkel és videóüzenetekkel a partnerektől.
A Telefon alkalmazás új Kedvencek fület kapott, az új hívásnapló és hangposta alatt. Az Apple bevezeti a hangposta összefoglalókat, így nem kell végighallgatni az üzenetet, elég elolvasni. Az ismeretlen számokról érkező hívások esetében pedig a Hívásszűrés funkció kérni fogja a hívó fél nevét és a hívás indokát, mielőtt a telefon megcsörrenne.
A Hold Assist nevű funkció várakozás közben tartja a vonalat például ügyfélszolgálat hívásakor, és szól, amikor valódi ügyintéző veszi fel.
Üzenetek, Fordítás, CarPlay és új Játék app
Az Üzenetek új háttérképeket kapott, akár mesterséges intelligenciával generáltakat is. A csoportos beszélgetésekben már lehet szavazásokat indítani, Apple Cash-t küldeni, és láthatók az írási indikátorok is. A hívásszűrés itt is működik, a spamüzeneteket az eszközön helyben felismeri.
A teljesen újragondolt Live Translation (Élő Fordítás) beépült az Üzenetekbe, a Telefonba és a FaceTime-ba is. Valós idejű fordítást nyújt telefonálás közben, sőt, FaceTime alatt feliratozni is tud idegen nyelvű beszélgetéseket.
Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!
A CarPlay is megkapta a Liquid Glass dizájnt: világos és sötét mód, új kompakt értesítések, widgetek, élő tevékenységek (Live Activities) támogatása jelent meg. Az Apple bemutatta a CarPlay Ultra nevű rendszert is, amely az autó összes kijelzőjét vezérli, beleértve a sebességmérőt, és testreszabható a klímától a rádióig minden.
Apple Music, Visual Intelligence, Games és Térképek
Az új dizájn eljutott az Apple Musicba is: dalfordítás és kiejtés, 3D albumborító animációk, AutoMix az automatikus átmenetekhez, és Music Pins a kedvenc előadók és műfajok rögzítésére.
Az Apple bemutatta saját Games (Játékok) alkalmazását is – ez egy központi felület, ahol új játékokat fedezhetsz fel, játszhatsz a barátaiddal, és részt vehetsz eseményeken. A játékosok számára Home, Arcade, Play Together és Library fülek állnak rendelkezésre.
A Visual Intelligence is fejlődött: mostantól például képernyőképről is lehet keresni, akárcsak a Google „Körülkeresés” (Circle to Search) funkciójánál. Bár az Apple módszere több lépésből áll: képernyőmentést készítesz, majd az új Ask eszköz és Image search segítségével kijelölöd, mit szeretnél megtalálni – ezután a találatok megnyílnak a Google-ben vagy más alkalmazásban. Emellett szöveget is ki tud emelni meghívókból, és van ChatGPT-integráció is.
A Térképek (Apple Maps) mostantól tanulja a kedvenc útvonalaidat, alkalmazkodik a napi ingázásaidhoz, és a „Látogatott helyek” funkcióval segít újra felfedezni korábban meglátogatott éttermeket és helyszíneket.
Újdonságok a Wallet appban
Az Apple Wallet (Tárca) új beszállókártya-felületet kapott, térképes navigációval a repülőtereken belül. Emellett megoszthatod a repülési állapotod, és a Find My nyomkövetők is megjelennek az új felületen.
Elérhetőség
Az iOS 26 már ma elérhető fejlesztői béta formájában, a nyilvános béta júliusban indul, míg a végleges verzió 2025 őszén válik elérhetővé minden kompatibilis készülékre.