
A Garmin órák akkumulátorai elképesztően hosszú üzemidőt biztosítanak, gyakran heteken át bírják egyetlen töltéssel, míg egyes Wear OS alapú órák naponta igényelnek töltést.
A Garmin órák az évek során is megtartják töltési kapacitásuk akár 80%-át, ami nagy előny a versenytársakhoz képest. De miért is bírják ezek az órák sokkal tovább, mint a Wear OS-es prémium okosórák? A Garmin speciális hardveres és szoftveres megoldásai miatt. Nézzük meg, pontosan mi áll a hosszabb akkumulátor-élettartam mögött.
Optimalizált szoftver és energiahatékony működés
- A Garmin órák nem futtatnak nehéz, erőforrás-igényes operációs rendszereket, mint a Wear OS, hanem testreszabott, alacsony fogyasztású szoftverrel dolgoznak.
- Az óra lehetőséget ad a teljesítmény beállítására: Always-On kijelző kikapcsolása, fényerő csökkentése, szenzorok optimalizálása – mind segít meghosszabbítani az üzemidőt.
- Akkumulátorkímélő mód (Battery Saver) segítségével még tovább növelhető a működési idő.
Speciális kijelzőtechnológia
MIP (Memory in Pixel) kijelzők – sok Garmin óra ezt a technológiát használja.
- A MIP kijelzők kevesebb energiát fogyasztanak, mert fényvisszaverő és fényáteresztő működési módokat kombinálnak.
- Erős napfényben háttérvilágítás nélkül is jól láthatóak, csak akkor aktiválják a háttérvilágítást, ha tényleg szükséges.
AMOLED kijelzők – prémium Garmin modellekben (pl. Venu 3, Fenix 8 AMOLED)
- Minden pixel egyenként világít, így alacsony fényviszonyok mellett nincs szükség háttérvilágításra, csökkentve az energiafogyasztást.
Napelemes töltés (Solar Edition modellek)
- A Garmin volt az első, aki átlátszó napelemes panelt épített az órák kijelzőjére (pl. Fenix 6X Pro Solar 2019-ben). A napfényből nyert energia akár 10-20%-kal növeli az akkumulátor élettartamát.
Korlátozott alkalmazás-ökoszisztéma
Garmin órák kevesebb alkalmazást futtatnak, így nincs szükség folyamatos háttérfolyamatokra, amelyek gyorsan lemerítik az akkumulátort. Az órákon elsősorban Garmin saját fejlesztésű alkalmazásai találhatók, mint a Garmin Connect (fitness adatok) és Garmin Messenger (kommunikáció). Zenei alkalmazások (Spotify, YouTube Music) elérhetők, de nincs akkora terhelés az akkumulátoron, mint egy teljes értékű Wear OS-nél.
Alacsony fogyasztású GPS-chipek és okos helymeghatározás
A GPS az egyik legnagyobb akkumulátor-zabáló, de a Garmin megoldotta ezt egyrészt az UltraTrac móddal, amely időszakosan kikapcsolja a GPS-t, és a gyorsulásmérőből számítja ki a sebességet és a távolságot, másrészt az új, alacsony fogyasztású GPS-chipekkel, amelyek kevesebb energiát igényelnek.
Energiahatékony processzorok
A Garmin órák nem igényelnek nagy teljesítményű processzorokat, ezért alacsony órajelű, energiatakarékos ARM chipeket használnak. Wear OS órák Snapdragon Wear chipeket használnak, amelyek nagyobb teljesítményre és több alkalmazás futtatására optimalizáltak, de gyorsabban merítik az akkumulátort.
Miért jobb tehát az üzemidő a Garmin órákban?
- Egyszerűbb, optimalizált szoftver – nincs szükség erőforrásigényes Wear OS-re.
- Energiatakarékos kijelzőtechnológia – MIP és AMOLED panelek, amelyek kevesebb energiát fogyasztanak.
- Kevesebb alkalmazás – nincs állandó háttérfolyamat, mint a Wear OS-nél.
- Alacsony fogyasztású GPS és processzor – GPS intelligens használata és optimalizált chipek.
- Napelemes töltési lehetőség – egyes modellek extra energiát nyernek a napfényből.
Garmin órát választani nem csak futóknak éri meg – a Fenix és Vivosmart sorozatok több sportágra és mindennapi fitness-követésre is kiválóak. Ha hosszú üzemidejű okosórát keresel, a Garmin egyértelműen a legjobb választás.
Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!