Nokia_Lumia_920

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 4.96

Tudás: 4.76

Minőség: 4.92

Értékelés: 4.88 | Szavazatok: 271

Szavazzon Ön is!

A Telefonguru szerkesztőségében járt a finn gyártó tavaly debütált, akkor csúcsmodellje, a Nokia Lumia 920. Ezen a telefonon debütált először a Windows Phone 8, amelyből manapság már az Amber frissítést várják a felhasználók, mely feltehetően október után érkezik is legkésőbb. A VIP Phone-tól kapott gyári doboz a megszokott sötétkék alapon csempeszerű ikonokkal díszített. A készülék alatt rejtőzik a fekete Nokia Lumia 920 mellé járó hálózati töltőfej, a szintén fehér, hosszú adatkábel és az agybadugós sztereó headset. A telefonról alkotott első benyomás, hogy nehéz. De tényleg.

A maga 185 gramm tömegével igazi nagyágyú, a szó itt rosszabb értelmében a konkurens modelleknél, legalább 50 grammal nehezebb mint kellene, márpedig ez tényleg zsebre megy. A dizájn tetszetős, a finnektől Lumia téren megszokott szögletes, itt fekete, de egyébként kapható még szürkében, sárgában, fehérben és pirosban is. Az unibody ház polikarbonát burkolattal rendelkezik, tapintása kellemes, ám kézben csúszós, valamint az ujjlenyomat látszik rajta. A készülék egyébként 130 × 70.8 × 10.7 milliméter fizikai méretekkel bír.

Az előlap nagy részét a 4.5 colos, 1280×768 pixel felbontású IPS LCD panel gyönyörű színeket vonultat fel, rendkívül éles a képe, még a ma divatos full HD modellekkel is lazán felveheti a versenyt. A megjelenítőt Gorilla Glass 2 védi a karcoktól – bár a töréstől nem. Nagyon tetszett, hogy akár kesztyűben is lehet használni a kijelzőt a Nokia technológiájának köszönhetően, ez nyilván sok Lumia 920 tulaj kedvenc funkciója volt és lesz is télen. A kijelzőhöz tartozik még a PureMotion HD+ funkció, amely annyit tesz, hogy mindössze 9 milliszekundum a válaszidő, amely extém gyors megjelenítést biztosít, ezért nem mosódik el soha a megjelenítendő kép még a galériában sem a fotók görgetésénél. A hátlapnál nem árt vigyázni a 8.7 megapixeles kamerát is magába foglaló fém betét, ugyanis épp az ér le az asztalra, így karcolásra erősen hajlamos lehet.

A Lumia 920-ön felülre került a 3.5 mm-es jack dugó, a microSIM slotja, jobb oldalon a hangerőszabályzó párosa, a bekapcsoló-képernyőzár billentyűje és a kamera gyorsgombja foglal helyet, alul a microUSB portja árválkodik a hangszóró mellett, a bal oldal pedig üres. A Windows Phone 8 alapjául egy Qualcomm MSM8960-as chipset szolgál, ebben kétmagos, 1.5 gigahertzes Krait processzor dolgozik, a grafikus gyorsítást pedig egy Adreno 225 GPU oldja meg, mindezeket 1 gigabájt RAM segíti. A beépített tárhely 32 gigabájt, microSD bővítésre sajnos nem adott lehetőséget a gyártó.

A készülék alapvetően nem programokkal tarkított, ám azon túl, hogy mindenki a saját szájízére szabhatja (muhaha a csempék miatt, bocs) a készüléket, a Nokia bizony számos extra programot kínál akár előre telepítve, akár csak a lehetőséget megadva az Áruházból való letöltésre, erre szolgál egyébként a Top Alk. névre hallgató menüpont, ahol a finnek az általuk fejlesztett appokat ajánlják. Mindenképp említést érdemel az Adatátvitel, ez bármilyen Bluetooth-os telefonról képes a névjegyeket és az SMS-eket áttölteni a Lumia 920-ra, de itt a Cinemagraph – animált képek készíthetők vele –, a Creative Studio, Intelligens felvétel mind a fotózáshoz, az elkészített kapcsolódó program, ez utóbbi sorozatfelvételt készít, pár másodperc alatt öt fotót, így a legjobb kiválasztható. Végre itt a Data Sense, ez a mobiladat-forgalmat figyeli és semmilyen más app nem volt erre képes a gyári megoldás előtt.

A telefonkönyv ugyanúgy támogatja a különböző fiókokba mentett kontaktokat mint más rendszer, így nem okozott a Lumia 920-nak gondot behúzni a neveket és számokat a Google fiókból, de van még Outlook, Hotmail, Nokia fiók, IBM Notes Traveler, Facebook, Twitter és LinkedIn támogatás is helyből, az összes többi pedig konfigurálható. A névjegyalbum szűrhető fiókra, rendezhetők a nevek különböző nézőpontok szerint. Egyetlen dolgot nem tudtam a teszt alatt megszokni, megjegyezni, hogy adott esetben egy-egy kontaknál éppen Facebook chaten, Gtalkon, MSN-fiókkal vagy SMS-ben írok, totál randomnak tűnt a telefon választása.

  Nagyon szerettük már a Symbian alatt is az ott még más néven futó, ma már Nokia HERE szolgáltatáscsomagot, melybe beletartozik a City Lens, ez a környék felfedezésére használható, étterem, szállás és látnivaló ajánlót egyaránt tartalmaz. A legnagyobb durranás azonban még az évek óta teljesen ingyenes és offline navigációt biztosító, NavteQ alapú Nokia Térképek, így a világ minden táján valóban ingyenes navi érhető el, amennyiben előzetesen telepítette a felhasználó az adott ország térképét. A frissítés sűrűn érkezik, első osztályú alkalmazásról beszélhetünk. A Nokia Care tippeket és trükköket ad számos, sokszor felmerülő kérdés esetére. Van itt még One Note és Office is gyárilag, ezeknek nagyon örültünk. 

A hátlapi kamera, ahogy már említettem, 8.7 megapixeles, autofókusszal, Carl Zeiss lencsével és LED vakuval ellátott. A készülék 1.3 colos szenzorához f/2.0 rekesz tartozik, valamint van optikai képstabilizátor is, ez a videók rögzítésénél mutatja meg tudását, hihetetlenül stabil klipek vehetők fel, maximum 1080p@30fps sebességgel. Ahol viszont a Nokia Lumia 920 nagyot domborít, az a gyenge fényviszonyok melletti fotózás. A kamera beállításai viszonylag szegényesek, viszont épp a legfontosabbak érhetők el, így az ISO, expozíció, jelenetmód, fehéregyensúly. Ami megdöbbentett még, az a makró mód, nagyon közelről is lehetett gyönyörű, éles fotókat készíteni vele.

A beépített zenelejátszó tetszetős, egyetlen hátránya, hogy nincs benne hangszínszabályzó – szerk: de van, csak nem a zenelejátszóban, hanem a beállításoknál kell keresni... logika? FM-rádió nincs, Dolby Headpohone funkció van. A videólejátszó megeszi az XviD és DivX tartalmakat HD-ben, de felirat nélkül, azonban a Microsoft miatt az MKV fájlokkal továbbra sem tud mit kezdeni a rendszer.

Internethez maximum LTE hálózat használható, de van persze kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n protokollal, hotspot funkcióval, DLNA-val. Ez utóbbit használja az NFC is, a GPS-hez pedig GLONASS támogatás is adott. A beépített Internet Explorer böngésző ahhoz képest, hogy Microsoft termék, kifejezetten tetszetős, gyors és minden tud, amit kell (van mobil és asztali nézet, a könyvjelzők kitehetők a főképernyőre), leszámítva persze a mára mostohagyereknek számító Flash-t. Extraként piszok gyors. A Nokia Lumia 920 beépített 2000 mAh-s akkumulátora egy napig kibírja töltés nélkül, akárcsak bármelyik másik okostelefon. A töltést nem csak kábellel, hanem akár vezeték nélkül is feltölthetjük, tekintve hogy támogatja ezt a funkciót.

Összességét tekintve jól látszik, hogy a finn gyártó mindent beleadott, amit tudott, hátrányok a nehéz tömeg, az FM-rádió és a bővíthetőség hiánya, de kárpótol a gyors rendszer, a kiváló kijelző és a rossz fényviszonyok között biztosított, szuper képminőség. Tekintve, hogy ma már 100-120 ezer forint körül hozzá lehet jutni egy Nokia Lumia 920 mobilhoz, abszolút jó választás lehet a WP8 szerelmesei számára.

A Nokia Lumia 920 teszthez a készüléket a VIP Phone biztosította, melyet ezúton is köszönünk!